| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani si de la un timp ma doare abdomenul in partea stanga, si am citit pe internet (stiu ca nu trebuia sa fac asta) ca pot sa am cancer de colon stang si acum nu ma pot gandi la altceva, desi parintii mei mi-au zis ca este aproape imposibil sa am cancer de colon la varsta asta. S-ar putea totuși sa nu fie de la colon, ci de la ovare? Fiindca trebuie sa imi vina ciclul menstrual si m-am gandit ca poate de la asta am dureri, si imi este frica sa merg la medic, daca imi zice ca am cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InaLeaf a răspuns:

Salut.
Stai linistita. Cancerul de colon apare in proportie de 90% la persoane cu varsta de peste 50 de ani. Pe langa durere, mai prezinta si alte simptome cum ar fi diaree, constipatie, scaun cu sange, scadere in greutate marcata fara o anumita cauza.
Cel mai probabil este de la menstruatie.
Daca durerea persista si dupa menstruatie, te duci la medic, stai linistita, este foarte improbabil sa fie cancer.

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

In primul rand calmeaza-te si nu te îngrijora degeaba! Daca ești in perioada de dinaintea menstruației e ceva normal sa te doară partea abdominala, ți-aș sugera sa iei cate un No-spa dimineața si seara. Daca durerile continua cel mai bine ar fi sa mergi la doctor deoarece el ar putea sa te îndrume ce analize ar trebui sa faci. Anyway, sper sa te ajute!winking happy

| TheNigga a răspuns:

Nu-ti fa griji. Du-te la doctor. Cand cauti probleme de genul pe net mai mereu se ajunge la cancer...Mergi la doctor linistita.
In cel mai rau caz, adica chiar sa ai cancer (ceea ce nu cred ca e posibil, pe net sunt miciuni) ar fi mai bine sa stii de problema decat sa o ignori.

| Deea2016 a răspuns:

Buna! Atunci când te doare ceva este bine sa te duci sa te consulte un medic, doar el Îți poate spune de ce te doare. Așa ca nu trebuie sa ții cont de toate lucrurile citite pe internet, nu toate sunt adevărate!