| Tonita a întrebat:

Buna TPU.
O zic totul de la inceput intr-o zii de scoala pe la ora 8 am iesit stateam pe scaun la ora si m-am intins cu tot corpul si cu tot abdomenul sa zic asa afara era frig -4 grade parca oricum a doua zii a inceput sa ma doara fix su abdomen unde este crealiara in stanga dupa cateva dupa 1 zi a inceput sa ma doara si cea din dreapta acum ma refer la partea sub abdomen. Oricum nu a fost o durere mare a desi a durat cam o saptamana eu stau la casa si cand iau lemne ma aplec in special cu zona respectiva... Oricum dupa a doua zii de craciun nu am mai avut durerea.Acum dupa revelion stand acasa o saptamana nu am avut dureri sau cv dar dupa prima zi de scoala plus caratul de lemne a revenit doar in partea standa a crestei iliare nu cred ca e de la creasta cred ca este ceva o intindere musculara si nu am lasat-o sa se vindece corespunzator. Ideea este ca pe la abdomen mai in stanga de buric gen 5 cm ma doare un pic tot o durere slaba a inceput odata cu cea din zona iliara si m-am tot uitat pe net sa nu fie cancer de colon... mama e medic dentist nu e specialist in partea asta dar a zis ca nu are cum sa fie teoretic de la colon sau cv dar m-am speriat destul de tare de cancerul de colon si banuiesc ca durerea am vazut ar fi in cazuri terminale si banuiesc ca e o durere de o intensitate mare. Pe mine ma doare acum doar cand ma aplec cu tot abdomenul nu chiar tot timpul a inceput sa zic de luni cand am inceput scoala in rest am fost cam inactiv gen cand imi trecuse durerea abdominala m-a durut umarul probabil am facut o miscare cv brusca. Btw am 17 ani. Deci voi ce parere aveti? Sa am ceva mai rau gen cancerul de colon sau o intindere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună, mai mult ca sigur nu e cancer de colon. Durerile premenstruale sunt accentuate de frig şi de efortul fizic şi de asemenea se resimt în mod diferit. O altă cauză ar fi cum ai spus şi tu întinderea musculară.

Sfatul meu e să te odihneşti, să eviţi frigul, iar dacă durerile persistă sau se agravează să faci o consultaţie.

| Tonita explică (pentru Deliiiia):

Cred ca mi-ai citit numele gresit nu sunt fata -.-. Fac referire la premenstruale

| Deliiiia a răspuns (pentru Tonita):

Situaţie amuzantă, atunci te rog să nu iei în considerare acea parte happy

| Seven07 a răspuns:

Cred ca te duci departe cu cancerul, iti sugerez sa faci un control medical, te va ajuta mai mult decat parerea unor oameni.

| Tonita explică (pentru Seven07):

In ce sens ai spus : Cred ca te duci departe cu cancerul?

| Seven07 a răspuns (pentru Tonita):

Adica mi se pare exagerat sa presupui ca ai cancer fara un examen medical concludent.