| Tonita a întrebat:

Buna TPU.

O zic totul de la inceput intr-o zii de scoala pe la ora 8 am iesit stateam pe scaun la ora si m-am intins cu tot corpul si cu tot abdomenul sa zic asa afara era frig -4 grade parca oricum a doua zii a inceput sa ma doara fix su abdomen unde este crealiara in stanga dupa cateva dupa 1 zi a inceput sa ma doara si cea din dreapta acum ma refer la partea sub abdomen. Oricum nu a fost o durere mare a desi a durat cam o saptamana eu stau la casa si cand iau lemne ma aplec in special cu zona respectiva... Oricum dupa a doua zii de craciun nu am mai avut durerea.Acum dupa revelion stand acasa o saptamana nu am avut dureri sau cv dar dupa prima zi de scoala plus caratul de lemne a revenit doar in partea standa a crestei iliare nu cred ca e de la creasta cred ca este ceva o intindere musculara si nu am lasat-o sa se vindece corespunzator. Ideea este ca pe la abdomen mai in stanga de buric gen 5 cm ma doare un pic tot o durere slaba a inceput odata cu cea din zona iliara si m-am tot uitat pe net sa nu fie cancer de colon... mama e medic dentist nu e specialist in partea asta dar a zis ca nu are cum sa fie teoretic de la colon sau cv dar m-am speriat destul de tare de cancerul de colon si banuiesc ca durerea am vazut ar fi in cazuri terminale si banuiesc ca e o durere de o intensitate mare. Pe mine ma doare acum doar cand ma aplec cu tot abdomenul nu chiar tot timpul a inceput sa zic de luni cand am inceput scoala in rest am fost cam inactiv gen cand imi trecuse durerea abdominala m-a durut umarul probabil am facut o miscare cv brusca. Btw am 17 ani. Deci voi ce parere aveti? Sa am ceva mai rau gen cancerul de colon sau o intindere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Luizaaa a răspuns:

Nu are cum sa fie cancer de colon. Singuru-l care ti-l zic este sa mergi la medic. Faci niste analize, nu stiu poate si sa iti vada organele si o sa afli sigur ce ai. Nu te juca cu sanatatea, asculta-ma si eu credeam ca am probleme cu inima dar nu era asa. Mergi la medic, sanatatea este pe primul loc. Sanatate!

| xCeline a răspuns:

Te gandesti la prostii. nu ai nici un fel de cancer, te-ai intins mai mult decat trebuia si de aia te doare acum, mai e si imaginatia ta bogata care iti accentueaza senzatiile...

| Sorinx a răspuns:

Nu mai citi toate chestile dupa net.Du-te la un doctor.Asa faceam si eu cand aveam o problema citeam toate chestile si ma speriam