| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am 14 ani și ca orice copil "prost" ce am fost m-am lasat influentata de cine nu trebuie si am inceput sa fumez.Am fumat de la 13 ani si acum m-am lasat, am fumat aproape un an.Si mai este ceva eu nu beam energizante, dar într-o zi m-am apucat și am baut un hell, apoi peste o zi inca unul si inca unul peste doua zile, pana cand intr-o săptămâna am baut 4, apoi nu am baut deloc 3 zile si am baut 2 intr-o zi, mi-a fost foarte rau.
Întrebarea mea este daca greșelile aste pe care le-am făcut pot să îmi afecteze sănătatea? Nu voi mai face asta niciodată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Într-adevăr, astea afectează foarte mult sănătatea. Este bine dacă te-ai lăsat de fumat și îți recomand să nu te mai apuci niciodată. Cu energizantele și ele sunt periculoase, eu zic să te lași. Dacă nu poți odată brusc și îți este rău, lasă-te treptat. Încearcă să bei cu unul mai puțin în fiecare zi. Cu timpul, ne mai bând, îți revine la normal organismul, totul este să ai ambiție, la fel cu fumatul.

| Ady117 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Nu-i adevărat. Trebuie să te lași de tot, nu să bei din ce în ce mai puțin. La fel și cu fumatul.
Este mai bine așa. Eu așa am făcut cu energizantele și cu coca cola. Trebuie doar puțină ambiție, nu e mare lucru și dacă face asta, are doar de câștigat.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai exagerat asa mult, si eu am fumat pe la 10 ani apoi la 15 16 am mai tras 2 fumuri si acum la 27 nu am nimic.