| chuckmanson a întrebat:

Cum pot să mă las definitiv de băuturi energizante? Într-o perioadă beam foarte des, aproape zilnic. După aia m-am lăsat și nu am mai băut o perioadă, dar apoi am început să mai îmi cumpăr. Nu cred că sunt dependent de cofeină sau ceva, adică, mai beau doar ocazional o dată la o săptămână sau la două săptămâni fiindcă mi se face foarte mare poftă. E vreun semn de dependență? Cum aș putea să încetez definitiv să mai beau mizeriile astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

O data la 2 sapt nu se intampla nimic, e bine ca ai ajuns sa le raresti asa mult.

| Nilsson a răspuns:

Chiar daca bei mai rar e semn de dependenta psihologica, energizantele dau o usoara stare de eurorie datorita complexului de vitamine B (care sunt antidepresive) si a continutului foarte ridicat de zahar.
Daca vrei o motivatie puternica sa renunti de tot la ele documenteaza-te despre cat de nocive pot fi anumite ingredinte ale acestora cum ar fi caramelul amoniacal sau indulcitorii din sortimentele fara zahar.

| Rd79 a răspuns:

Hmm, cam complicat. Dar uite, am o idee: Nu le mai cumperi si gata.

| chuckmanson explică (pentru Rd79):

Cea mai bună ideelaughing

| Rd79 a răspuns (pentru chuckmanson):

Pai nu? happy

| Antopuff a răspuns:

Pai daca le-ai rarit asa nu este dependenta. De renuntat definitiv depinde de tine si de vointa ta.

| mngzx a răspuns:

Consuma ceai negru happy