| ansei a întrebat:

Am 14 ani si sunt in clasa a 8a. De fiecare data cand vin de la scoala ma simt foarte obosit si am un fel de durere de cap care tine vreo 2 ore, timp in care nu pot face nimic care sa imi "oboseasca" creierul. Anii trecuti nu pateam chestia asta dar de anul trecut am din ce in ce mai mult de invatat si asta fac toata ziua. Ce as putea sa fac ca sa nu ma mai doara capul sau sa imi treaca mai repede? Somnul nu e o optiune, ca dupa aia nu mai pot sa dorm noaptea. (Am incercat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cand vin de la scoala...am un fel de durere de cap...nu pot face nimic care sa imi "oboseasca" creierul

dacă școala "doare", lasă-te de ea, du la păscut niște gâște

| BunaZiuaMerio a răspuns (pentru sierra1):

Baiatul are problema si tu il iei in ras.Asa frate.Bravo?‍♂️?‍♂️.

| sierra1 a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Problema lui e lenea!

| ansei explică (pentru sierra1):

Un elev lenes nu cred ca are 10 pe linie!

| sierra1 a răspuns (pentru ansei):

înveți și la religie și la desen și muzică?

| WhiteLife a răspuns:

Încearcă să te gândești ce faci diferit fata de anii trecuți. E doar învățatul? Gândește-te la mediul in care stai, sunt condițiile diferite, ești mai stresat, au mai intrat alte lucruri/persoane in viața ta, bei mai putina apa/mănânci mai puțin/mult, mănânci mai multe prostii, ai avut o boala în ultimă vreme etc. Încearcă să faci o lista cu tot ce poți găsi diferit și să faci legătură intre ele. Cauzele pot fi multe, dar daca nu găsești cauza corecta nu poți face schimbarea de care ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să consulţi un medic de familie, nu căuta aici răspunsuri eronate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câte ore dormi pe zi? de la cât la cât?

| Sketch2 a răspuns:

Da te înțeleg, si eu sunt cam la fel. Decât sa dormi mai bine încerci doar sa te relaxezi vreo jumătate de ora cand ajungi acasă. Aș spune si pastile doar ca nu folosesc așa că zic pas.

| AnaQ a răspuns:

Sfatul meu este după ce vii de la școala 1 - 2 ore sa stai relaxat, sa faci activități recreative, daca poți să dormi ar fi indicat. Poate nu vezi prea clar, și ai nevoie de ochelari de obicei e și de la asta durerile de cap. Daca ai nevoie sa îți relaxazi creierul ia MagneB6 ( pentru creier și mușchi ) 3 luni.