| dani2012 a întrebat:

Buna TPU big grin. De cand am inceput scoala am inceput sa ma simt foarte stresat! Am trecut in clasa a opta, iar profesorii ne pun de obicei sa recapitulam tot ce am invatat anul trecut. In cazul temelor...o gramada! Profu de mate ne-a dat sa scriem multe exercitiii, dar eu nu inteleg aproape nimic in cazul geometriei, cu toate ca daca adun algebra cu geometria mi-a iesit cam 8-9 in anii trecuti. Nu mai am timp sa ies pe afara, sa stau si eu linistit cu prietenii mei din cauza temelor si a lectiilor care imi ocup tot timpul! Mereu dimineata ma trezesc obosit, iar de fiecare data pun ceasul pe amanare ca sa mai dorm putin. Doar in weekend mai am timp sa ies pe afara, doar daca imi fac temele de vineri. Oricum in zilele in care am o gramada de invatat si de scris ma doare capul si simt ca nu mai rezist. Deci cei drept pot spune ca sunt stresat! Voi cum va simtiti? Ati reusit cat de cat sa fiti in apele voastre?
Ce pot sa fac ca sa fiu cat de cat mai relaxat?

Răspuns Câştigător
| Condurache_Andreea_1998 a răspuns:

Cam aceeasi problema o am si eu...Dar sunt in clasa a IX-a. Sincera sa fiu, in clasa a8a mi s-a parut destul de lejer. Lucram foarte mult la romana pentru stiam ca am nevoie, dar la matematica fiind cea mai buna, nu m-am agitat prea tare.Se pare ca am luat 10 la matematica si 9, 80 la romana in examene. Problema a devenit majora in cl a9a... am reusit sa intru la unul din cele mai bune colegii din tara si totul e un chin pentru ca nu sunt obisnuita cu acest stil de viata inca.Vin la ora 14:30/15:30 de la scoala.Ei bine, cum ajung asa ma apuc de teme.Sunt zile in care se face 00:00 sau 01:00 si eu nu imi termin de scris temele, abia apoi ma apuc de invatat.Ma simt atat de obosita la scoala, incat atunci cand dau un test sau ma asculta profesorul simt ca am uitat totul.M-am saturat de pastile si de lacrimi, dar nu stiu ce sa fac sa fie totul bine.Invat poate mai mult decat ceilalti, dar tot i-au note mai mari ca mine.Este o dilema pentru mine.Ideea e ca nu te stresa atat de mult. Lucreaza ce ti se da, dar examenul oricum va fi usor, mai ales la mate.Bafta!

4 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Trebuie sa gasesti un echilibru, sa iti organizezi timpul astfel incat sa fi gata la timp cu temele si sa iti ramana timp si pentru odihna.Ei acum nu cred eu ca ai asa multe teme, de abia a trecut o saptamana, am fost si eu a 8 a si nu a fost exagerat de greu.Culcate devreme seara pe la 22:00 si ai sa vezi dimineata ca te vei simti mult mai odihnit.Mananca sanatos, bea multa apa, lasa ca pentru prieteni ai weekendul.Nu lasa scoala pe locul 2, gandeste-te ca acesta este un an important si ca viitorul tau depinde de cat efort depui pentru a invata si pentru a lua note mari la examene.Multa bafta!

| dani2012 explică (pentru TrendyHedgehog):

Eu nu spun ca las scoala pe locul 2 big grin. De fiecare data cand ma intorc acasa ma apuc de teme si de invatat, dar nu imi mai ramane timp...si cum sa spun am avut printre ele mai bune medii din clasa big grin. Totusi ca orice adolescent simt nevoia sa mai am si niste timp liber. Oricum mersi pentru raspuns laughing

| W3R4 a răspuns:

Pf,ştiu sentimentul... dacă tu în clasa a 8-a ai teme cu grămada, dar eu în a 10-a?
Dar aşa,cu chiu cu vai,reuşesc să trec peste,la fel ar trebui să faci şi tu.
Gândeşte-te că oricum,nu vei scrie teme toată ziua,şi că vei scăpa la un moment dat,apoi te poţi duce afară să te întâlneşti cu amicii tăi.
Dacă zici că eşti stresat şi te doare capul,trebuie să faci ceva şi în privinţa sănătăţii, căci de la strs pornesc multe, poţi mai târziu să ai probleme cu tensiunea.
Îţi recomand dimineaţa, înainte de a pleca la şcoală să bei o cana de ceai de mentă sau muşeţel. ambele au efect revigorant, şi te vei simţi mai bine.
Sau şi seara (dar nu mai târziu de ora 7) poţi să te relaxezi în pat, să bei o cană de ceai, şi să te culci mai devreme. Baftă! :3

| lolium a răspuns:

Pai fii atent. eu am bacalaureatul anul acesta, si trebuie sa ma pregatesc si singura pentru examenele de admitere la facultate pentru ca la profilul la care sunt eu nu fac decat 2 ore de biologie in loc de 3, iar fizica deloc. si dupa ce ca invat inca cateva pagini in plus, trebuie sa mai stau inca vreo ora sa incerc sa inteleg lectia (e greu cand nu iti explica cineva ). sunt convinsa ca nu o sa am timp nici sa respir pana vine din nou vara, dar azi stau pentru ca e doar prima saptamana. nu invata si tu tot, mai sari peste lectii ca oricum daca ar fi dupa profesor ai avea intotdeauna de invatat, pana si in vacanta. daca nu poti sau te simti obosit intr-o zi ciulca-te sau iesi afara undeva pentru a te mai relaxa.

si inca un sfat :nu te mai gandii tot timpul ca ai de invatat cand ajungi acasa. chestia asta o sa te faca sa -ti piara cheful de absolut orice. daca te apuci de invatat, fa-o cu gandul ca o sa te opresti atunci cand consideri tu ca e nevoie, nu cand se termina ultima pagina de memorat.

si eu simt nevoia sa mai am timp liber, sunt serioasa cand e vorba de invatat dar nu uita ca odihna e foarte importanta. nu poti sta mereu cu mintea obosita.