| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, sunt fata si de cateva zile mi-au aparut multe afte in gura. Am vreo 4.
3 dintre ele sunt pe interiorul buzei de sus si cealalta ramasa este pe interiorul buzei de jos. Faza este ca cele 3 de pe buza de sus sunt foarte apropiate intre ele, cam la o distanta de 2 cm...
De la ce poate fi si ce imi recomandati sa fac? Sa merg la doctor? Sau sa imi cumpar o crema sau ceva cu care sa pot trata locul?
Am incercat sa dau cu glicerina boraxata dar nu prea ma ajuta asa mult...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Aftiblock gel sau spray pentru ameliorarea durerii și pentru vindecare mai rapida.
În schimb nu se știe exact de ce apar aftele, dar din ce știu eu apar când ai sistemul imunitar scăzut. Îți recomand să consumi zilnic vitamina C și să eviți mâncărurile foarte picante sau acide...iar despre vindecare va dura ceva timp, până la 10 zile. Numai bine!

| ValentinGabi a răspuns:

Ai făcut prosti cu gura si uite ce ai pățit.happy

| BlueButterfly97 a răspuns:

Mai bine mergi la medic. Apariția aftelor poate ascunde și alte afecțiuni decât un sistem imunitar slab. Nu vreau să te sperii, dar poate fi și un simptom al cancerului oral (al gurii).