| adelinamaria6 a întrebat:

Am 15 ani. Aproape 16. Și din decembrie nu mi-a mai venit menstruația. Spune-ți-mi care e problema dacă știți. nu am făcut nicio prostie sunt încă virgina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic! Esti destul de mare sa consulti un ginecolog chiar daca esti virgina! Mai apoi,daca iti este rusine sa iti cunosti corpul si sa ti rezolvi problemele, cum crezi ca te vei simti la dezvirginare? Prinde putin curaj! Mergi la o femeie, apoi, poti consulta si un barbat, pentru a te obisnui cu ideea. Nu te mananca si nici nu te abuzeaza.

| Isys a răspuns:

Exista posibilitatea sa ai chisturi iar ca sa descoperi asta trebuie sa mergi la un ginecolog si de acolo o sa iti spuna daca trebuie sa urmezi un tratament pe baza de anticonceptionale sau daca este alta problema. Sau poate menstruatia ta nu este reglata daca a venit recent (Sunt si persoane la care menstruatia apare mai tarziu)

| adelinamaria6 explică (pentru Isys):

Mi-a venit la 10 ani.

| adelinamaria6 explică (pentru Isys):

Mi-a venit la 10.
Dar problema e că îmi venea de fiecare dată regulat și în data aia când trebuie să îmi vină mă doare tare jos la burtă.