| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am 15 ani si doar 1.52, mama mea are 1.60 si tatal 1.78 vreau tare mult sa mai cresc macar pana la 1.60-1.65 ce as putea face ce fel de exercitii nu neaparat un sport anume sau ce fel de vitamine imi recomandati. Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alice789 a răspuns:

Nu poti sti de la varsta asta ce inaltime ve avea la maturitate. poti ajunge sa il depasesti fara probleme pe tatal tau. Fiecare organism are un ritm de dezvoltare diferit.
Ca sa stimulezi aceasta crestere in inaltime iti recomand innotul si baschetul (iti poti face abonament la o piscina si sa innoti o data, de doua ori pe saptamana...sa te inscrii in echipa de baschet a scolii...)
Alimentatia conteaza foarte mult.Nu exista vitamine minune ca sa te inalti, dar e foarte important, pentru a te dezvolta armonios(pentru muschi si oase) sa mananci destule proteine(carne, peste) calciu (lactate) si vitamine(fructe si legume). Iti amintesc ca vitaminele, calciul, mineralele se absorb mult mai bine din alimentatie dcat din pastile.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Sporturile de inaltime te ajuta mult, innotul, baschetul, voleiul.
Te pup!

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Iti recomand inotul

| ana1500 a răspuns:

Inot, baschet, volei, mersul pe bicicleta, tenis de camp, dansul. vitamine: vitamina a, vitamina b1, vitamina b12, vitamina e, vitamina f. succes happy