| alexalexalex2 a întrebat:

Am 16 ani aproape și am luat 2 pastile de parasinus deodată accidental. Mi se poate întâmpla ceva? Eu nu cred am inteleș ca de la 5 pastile ți se poate întâmpla ceva dar de la 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ti se poate intampla absolut nimic. Exista preparate de paracetamol care au 1 gram per doza, adica exact cat au doua pastile de parasinus.

| minrest a răspuns:

Nu ti se intampla nimic, dar nu mai lua cate doua ca ataca mucoasa gastrica.

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu este nicio problema. Daca ti se intampla, inseamna ca esti alergic insa cazurile astea sunt putine la preparatul tau medicamentos. Ai grija de acum incolo ce si cat si cum mai inghiti! Pastilele nu se iau fara indicatie de la medic.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ai ce sa patesti de la 2 pastile de paracetamol chiar si daca ai 16 ani, daca luai peste 5 apareau cateva din reactiile adverse.