| BogdanRoooo1111 a întrebat:

Buna TPU! Am 16 ani și m-am gândit că aș vrea să fiu un donator de organe! Din cate am văzut pe internet trebuie sa depun o declarație în acest sens la un notar. Numai că eu am astm bronșic mixt oare voi putea fi donator? Vreau și câteva informații pentru cei care se pricep in acest domeniu. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu poti dispune de corpul tau decat de la 18 ani in sus. 2.Astmul afecteaza plamanii si nu are laegatura cu celelalte organe.

| BogdanRoooo1111 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc pentru răspuns!

| Salontanul a răspuns (pentru BogdanRoooo1111):

Multumesc si eu pentru funda! Apropo! Astm are foarte multa lume (majoritatea) doar ca nu au simptome evidente.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din paacte, tu nu ai nici o sansa sa poti dona ceva, odata ce ai astm bronsic si probabil alte boli de plamani, ori cronice.
Legal, nici macar sange nu poti dona, pana nu implinesti 18 ani.

| doctorandus a răspuns:

In Olanda, toti locuitorii 12+ pot decide in privinta donarii de organe. De fapt, cine nu decide deloc este automat considerat donator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa te sinucizi și nu ști cum? Doar in moarte cerebrala se poate, și doar cu acordul familiei. Mai degrabă se poate cu sinucidere asistata in Olanda Belgia, Elveția dar trebuie sa suferi de boli terminale, altfel nici nu te baga in seama.

| BogdanRoooo1111 explică (pentru anonim_4396):

Nu este adevărat! In timpul vieții
pot merge la un notar ca sa devin detonator de organe și dacă mor și am acest document nu mai contează acordul familiei

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanRoooo1111):

Îți poți dona din ficat daca vrei să ajuți o persoana grav bolnava cu ficatul,care are nevoie urgent de ficat; ficatul se regenerează,și poți dona,dar nu sa donezi organe și ulterior sa te stingi, cu scopul sinuciderii, nu o sa îți accepte, îți verifica organele și constata că sunt sănătoase, doar daca creierul se afla in moarte cerebrala atunci îți poți dona toate organele. De la 16 ani patroane vrei deja sa îți dai turn off vieții? Treci printr-o perioada tipic adolescentina,ești debusolat,puțin pierdut,dezorientat,nu ști ce cai sa apuci,dar astea trec,foarte multi adolescenți trec prin ce treci tu din cauza părinților că nu îi iubesc sau nu ii asculta,îi ignoră,sau prefera sora sau fratele mai mic/ mai mare,asta face ca adolescentul sa dezvolte o tulburare de personalitate, o deviere de la comportament,chiar depresie! Poate ai psiholog la liceu,ședințele sunt gratuite. Asta e doar o perioada crede-mă,nu toată viața ta va fi cum e in acest moment,toți trecem prin perioade foarte grele,important este sa aderăm la stoicism,de aia eu mi-am și nickname-ul asta,e legat de stoicism,trec și eu prin clipe horror din cauza anxietății și a pierderii mamei dar viața așa e,așa se desfășoară unele lucruri,așa a fost ciclul vieții și așa va fi mereu,nu contează de care ori ne doboară viața,și câte lovituri primim,contează de cate ori reușim să ne ridicăm de la pământ. Crede-mă că dacă începi să gândești pozitiv viața ta se va schimba,daca nu aveai o mana,un ochi sau un picior mai ziceam,sau o boala extrem de gravă,dar nu ai, alții le au și tot lupta, daca ei pot in stadiul ăla poți și tu, mai ales că ești copil, lucrurile și viața ta de abia la 18 ani va începe,atunci poți să îți iei tălpășița daca nu îți mai suporți părinții să îți cauți o gagica, chirie, sa devii independent. Viața nu iartă pe nimeni indiferent de statut sau rasa, dar important e sa mergem înainte, așa e viața contemporană cu suișuri și coborâșuri.