| mariocezar a întrebat:

Salut,tocmai ce am implinit varsta de 14 ani acum cateva saptamani,si tot am in gand,chestia cu fumatul. As vrea sa fumez,odata de doua,sa vad cum e,nu sa ma apuc de fumat.
Mie mama mi-a spus ca am astm bronsic de mic,si ca daca fumez o sa am rosu in gat si bla bla bla,ca o sa-mi faca analize, dar din cate stiu in analize nu iese daca nu am fumat in mai putin de 24h.
Ce vreau eu sa stiu este ca,daca fumez de cateva ori,risc sa mor,sa ma inec daca am astm bronsic?
Cum pot sa aflu daca am astm bronsic? Obosesc destul de repede daca alerg tare,dar presupun ca asa e orice om.
Multumesc mult, dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pai prima data, a doua, a treia si inca, e nasol, e impotriva naturii in loc de aer sa inhalezi fum. Si oricum, fumatul nu se face o data, se face in continuu, ca sa mentii nicotina in sange. Iar tu nu ai voie sa fumezi daca ai astm, chestia cu rosu in gat ma face sa rad. Ai sanse mult sporite de cancer pulmonar, si altele.

| mariocezar explică (pentru minrest):

Mdea laughing Cativa colegi de ai mei au inceput sa fumeze,dar fumeaza lunar, asa zic ei. Cum pot sa aflu daca am astm bronsic? Dar cum scap de el, mama mi-a zis ca cu timpul, cu tratamentul, pe la 20-25 de ani imi trece, cum a fost la stelistul acela.

| minrest a răspuns (pentru mariocezar):

Poate trece, dar nici nu e sigur. Daca fumezi, nu mai trece. Ei sunt la inceput. Dar printre fumatorii mai mari, nu vezi niciunul care sa nu fumeze zilnic.

19 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu devii dependent de la cateva fumuri/ o tigara, totusi, daca ai astm bronsic, abtine-te. Nu vad de ce ai incerca, nu iti aduce niciun beneficiu.
PS: Si eu obosesc repede, iar analizele imi ies TOATE PERFECT (ciudat, imi da de gandit).

| mariocezar explică (pentru aXy99):

Am fumat azi, o tigara dunhill alb, mi s-a parut destul de tare, deoarece am tusit ca trageam din piept laughing)

| aXy99 a răspuns (pentru mariocezar):

Si? Ti-a placut? Ti-a dat vreo stare atat de faina incat sa merite?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

De la o țigară nu a murit nimeni ( cel puțin eu nu am auzit ), vezi doar aa nu exagerezi.

| minrest a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Chiar si de la o tigare, ad literam, au murit destui. Daca reusesti sa te lasi si se opreste boala Buerger, opoate porni iar o singura tigare, amputatie si mai tarziu deces. Dar nu exista o singura tigare, caci tigarea nu iti place decat daca esti fumator. Frumos, inveti un astmatic sa fumeze.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru minrest):

Nu sunt fumător, dar am fumat o țigară ca să vad si eu cum e. Nu mi-a plăcut, nu mai fumez, e simplu. Si nu îl învăț eu. Omu vrea si el să vadă cum e si eu i-am spus ca de LA O SINGURĂ ȚIGARĂ nu prea are ce sa pățească.

| minrest a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Bun. Tu ai fumat o tigare, si consideri ca acum stii cum e sa fumezi? Eu cred ca nu stii, pentru ca intre ce simteai tu, aspirand fortat fum, si ce simteam eu pe vremea cand eram fumator, cand imi aprindeam tigarea ca sa ies din sevraj, nu e nici o legatura.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru minrest):

Nu am spus ca știu cum e sa fumezi, eu doar am încercat odată si nu mi-a plăcut si cu asta basta.

| minrest a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

OK. Tu nu ai astm.

| xBanKai a răspuns:

Cancer pilmonar e una din bolile pe care le-ai putea face... ai putea face si cancer in gat. cancerul este pe fiecare parte a corpului :/ poati sa faci si atac de cord, iar la faza cu alergatul e ciudat :/ eu am probleme cu apendicita si alerg de-mi ies ochii, si da, fumez 2-3 pachete pe zi :/ dar nu e vreo problema laughing app, am 19 ani. Succes. Sfat? nu te apuca de fumat.

| minrest a răspuns (pentru xBanKai):

Fumezi trei pachete si alergi fara probleme? Asta este o minciuna.

| xBanKai a răspuns (pentru minrest):

Fumatul nu are treaba cu alergatul laughing asta doar daca n-ai facut niciodata in viata ta miscare pana-n varsta de 13-16 ani. E imposibil. Eu recunosc ca sunt de la tara, am avut o copilarie pe care altii doar o viseaza. pur si simplu nu resimt tigarile laughing si cand mi-am facut analizele la plamani, mai bine zis radiografie, am fost in regula. Nici macar o pata. big grin am zis 2-3 cateodata sunt doar 2 maxim :/ cateodata deloc :/ si nu pentru ca nu as avea bani, ci doar pentru ca le iau intr-un fel regulat :/ adica ceva gen pastilelor laughing)

| mariocezar explică:

Ok,am inteles, ma gandeam sa fumez odata sa vad cum e, si dupa gata, dar sper sa nu-mi dea dependenta, ca energizantul(am inceput sa beau cam 2-3 saptamanal)
Dar imi puteti spune cum aflu daca am astm? Pentru ca nu prea o cred pe mama, cred ca imi spune doar asa ca sa nu fumez. Faptul cu alergatul este adevarat, obosesc destul de repede. Dar poate o fii din cauza kilogramelor(56).
Sa ma duc la medicul de familie, singur, si sa ii spun sa afle daca am astm?

| xBanKai a răspuns (pentru mariocezar):

Frate eu am 19 ani 1.77 si 87 de kg :/ tu cat esti de inalt? esti nebun? adica esti in culmea energiei lool. Fa ceva miscare :/ o sala, ba un alergat. ba o flotare. :/

| mariocezar explică (pentru xBanKai):

Am 14 ani 1.60 56kg. Dupa scoala(sunt dupa-amiaza) cand vin la 6-7, mananc si direct ma duc cu bicicleta sa fac miscare prin oras,imi place sa,,cercetez" sa vad chestii noi prin oras.
Fata de colegii mei,sunt ok la kg, ar fi mai bine sa nu mai am grasime, pentru ca mi se vede ca am burta. As vrea sa scap de burta aia, nici sa fiu scobitoare(slab) dar nici obez, sa fiu normal.

| Nam3less a răspuns:

Mama ta te-a mințit cu această boală să te sperie că sa nu fumezi, fumează liniștit, nu vei muri de la câteva țigări...
Funda te rog!

| minrest a răspuns (pentru Nam3less):

Esti penibil cu milogeala asta dupa funde.