| elenamaria11021 a întrebat:

Am 17 ani si am o mica problema cu celulita si vergeturile. Au inceput sa-mi apara recent si imi este frica sa nu se extinda. Ambele se datoreaza alimentatiei nesanatoase. Nu prea tineam cont de ce mananc, cat sau la ce ora. Dar vreau sa incep sa mananc mai sanatos pentru a nu determina celulita sa apara. Puteti sa imi spuneti care ar fi lucrurile cele mai importante? De exemplu cu ce pot inlocui uleiul sau alte alimente nesanatoase, ce nu pot sa mananc excesiv (prajeli etc.) si cam ce nu am voie sa mananc ca sa previn celulita. Si, daca puteti, sa imi dati si cateva retete simple si sanatoase. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Celulita este o mica punguta de grasime, care apare intre fibrele musculare, din cauza sedentarismului si a mancarii neadecvate.
Invata sa manaci mai sanatos si sa exersezi mult, ca pungutele alea de grasime, sa se topeasca si sa dispara din fibrele musculare.
Hidrateaza-te cu apa, 2 litrui pe zi. Evita sa mananci prajeli, mai ales de cumparat, unde uleiul vegetal este folosit de zeci de ori la prajit a zeci de carnuri si cartofi, cand trebuie schmbat dupa fiecare prajeala.
Evita sa manaci paine si dulciuri mai mult de 1 feliuta pe zi.
Evita cerealele, care sunt sanatoase doar pentru pasari si animale. Mananca multe fructe si legume si ia uleiuri sanatose din seminte sanatose precum: nuci si macadamia neprajite, avocado, mananca unt organic, nu margarina, manca si prajeste totul in ulei de masline sau de cocos si nu de rapita sau floarea-a soarelui.
Nu uita sa faci mult sport, cacelulita sa dispara cu timpul si sa nu se mai formeze alta.
Este jenant sa fii aatt de sedentara la 17 ani, incat sa ai celulita, dar nu-i tarziu pentru tine, sa schimbi asta, in bine, facand mult sport, zilnic, ca sa te intretii.

| Donsavas a răspuns:

Celulita o poti elimina cel mai bine cand e frig, iarna, dacă stai afara si te încălzești lucrandu ti corpul.
De vergeturi scapi doar cu ajutorul procedurilor dermatologice.

| Doja a răspuns:

Vergeturile sunt cicatrici aparute la micro-fisurarea pielii in momentul in care te ingrasi prea repede.

Nu exista "ce n-am voie sa mananc pentru celulita". Trebuie sa te hidratezi si sa nu te ingrasi. atat.

Ca sa nu te ingrasi, trebuie sa consumi mai multe kilocalorii decat mananci. Asta inseamna sa stii cat trebuie sa mananci, si absolut tot ce bagi in tine.

Nu exista nici un nutritionist care sa te tina de mana pana la sfarsitul vietii in directia asta.

Incepe aici: https://bmi-calories.com/calorie-intake-calculator.html

iar pentru cat mananci cantareste-ti mancarea si calculeaza valorile nutritionale de pe etichete. Teoretic poti slabi si mancand doar napolitane... dar te vei atrofia si vei suferi ingrozitor.

| elenamaria11021 explică (pentru Doja):

Nu e vorba de ingrasat, am 46 kg, nu vreau sa slabesc si nu am fost niciodata prea grasa sau prea slaba. Deci nu pot spune ca vergeturile mele se datoreaza pentru ca am slabit sau m-am ingrasat brusc.

| Doja a răspuns (pentru elenamaria11021):

Ce am scris eu acolo e o idee generala pe care te poti baza daca vrei sa te ingrasi, sa slabesti sau sa-ti mentii greutatea.

Realitatea este ca marea majoritate a oamenilor nu stiu exact cat mananca si ce efect are mancarea asupra lor. Singurul mod prin care poti sa afli e sa faci un exercitiu degenul asta o perioada si sa afli mai multe despre tine.

| anonimaalee29 a răspuns:

Nu prea stiu despre alimentatie, evita sa mananci fast food in oras, mananca numai acasa, dar evita cat mai mult cartofii prajiti.
Pentru vergeturi am citit ca ar fi bun untul de shea, sa aplici seara pe vergeturi si sa masezi pana intra in piele. Am inceput sa il utilizez si eu dar in 3 zile nu am cum sa vad daca functioneaza laughing