| Yasmine1999 a întrebat:

Am 18 ani, 1, 72 h și 53-54 kg, si as vrea sa ma îngraș 4 kg. Am auzit ca proteinele te ajuta, ce parere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elcosmin a răspuns:

Iti spun eu cum sa te ingrasi. Nu te lua dupa oamenii care iti spun sa mananci fast food sau alte prostii pentru ca te ingrasi nesanatos. Trebuie sa ai un stil de viata activ (fa un sport, du-te la sala), pentru ca daca iti va creste masa musculara, automat te vei ingrasa. Cat despre alimente, incearca sa mananci sanatos. Carne si legume! Proteinele, cele despre care spui tu au o valoare calorica foarte mare, dar decat sa mananci chimicale mai bine mananca banane. Sunt foarte sanatoase si ajuta la ingrasat! Sper ca ti-am fost de folos, si tine cont de sfaturile mele

| Cosmin86 a răspuns (pentru elcosmin):

DE CAND au proteinele o valoare calorica foarte mare? Excesul de proteine e folosit in dietele de SLABIT, gen dunkan.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru elcosmin):

Proteinele sunt chimicale? laughing

| elcosmin a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ma refeream la batoanele din comert.

| elcosmin a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream la batoanele pe care le cumperi. Nu la proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru elcosmin):

De unde stii ca se referae la batoane (care sunt pline de zahar, carbohidrati si grasimi) si nu la concentrate/izolate proteine?

Sau, spre exemplu, la un hidrolizat proteic, daca tot vorbim de suplimente?

| elcosmin a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze am inteles eu gresit genius

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vizite la KFC și MacD până incepe școala și ai rezolvat. Scurt și sigur și curat

| Sn4k3 a răspuns:

Proteinele poti sa le mananci mereu, sunt esentiale pentru energie, masa musculara si in general ca sa functionezi bine. Daca vrei sa te ingrasi grasime/carbohidrati. Proteine/carbohidrati + sala ar fi cel mai bine ca sa te tonifiezi/definesti asta daca vrei sa arati mai ''fit'', mai ales dupa ce te ingrasi. Proteine in jur de 1, 5g/kg si carbohidrati in jur de 100g daca vrei sa te mentii sau mai mult (200+) daca vrei sa te ingrasi, poti sa schimbi valorile astea in functie de cum te simti (pentru ca ambele iti dau energie) si ce rezultate ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sport, inclusiv fotbal, nu strica dacă alergi, crești in masa musculară și ți se și face pofta de mâncare!

| Ha0t1c a răspuns:

Consumi proteine zilnic, altfel ai muri.