| loli123sss a întrebat:

Bună TPU!
Am 18 ani si acum 2 zile am aflat ca am un chist ovarian de 5 cm, de 4 zile sangerez si țin sa precizez ca menstruatia mi-a trecut saptamana trecuta.
E normal sa sangerez atat? Dar daca intrețin relații sexuale afecteaza cumva chistul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Daca ai chist, sangerezi. Cu cat e mai grav cu atat mai mult sangerezi. Relatiile sexuale vor amplifica durerile si cantitatea de sange. Daca ai fost la ginecolog, de ce nu urmezi recomandarile sale? Sau poate nu ai fost.

| loli123sss explică (pentru Iote):

Am fost, mi-a dat un tratament și mi-a făcut o ecografie și atât. În rest nu am putut să discut cu el pentru că avea alte programări, pe mine m-a trimis de la urgențe.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Bun,si tratament, recomandare de operație, de la medic nimic?
Si nu, nu e normal.

| loli123sss explică (pentru Catrice):

Ca tratament am primit contraceptive, și urmează ca peste 2 luni sa merg din nou la control, daca nu dispare o sa se ajunga la operatie.