| PiruiAndrei1994 a întrebat:

am 2 intrebari,cam de la ce pret incep ochelarii de vedere pentru miopi, si cam cat trebuie purtati (p.s: ca sa stiu la ce sa ma astept)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NevermindXEXEXD a răspuns:

Hai sa te ajut caci mi-am facut ochelarii acum un an. Consultatia a fost 50 de lei facuta la particular, lentilele cu reflectiile au fost cam 180 daca imi amintesc bine si rama acum depinde de tine cat vrei sa dai si cum sa arate intre 100-600 lei, am vazut rama de 600 lei acolo in vitrina nu vorbesc prostii laughing pe mine m-a costat in total cam 450 lei. Am fost sfatuit ca in vara peste un an (deci vara asta) sa ma duc iar la control, sincer vreau sa schimb rama pentru ca a fost o alegere proasta. Mai bine dai un ban in plus si stii ca ai un lucru bun... o sa imi iau una mai buna de data asta. Cea aleasa de mine avea in dreptul urechilor sigla sub o bucatica de plastic si nu stiu cum s-a rupt plasticul ala si ma incomodeaza

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Costul depinde si de dioptrii... preturile pleaca de pe la 250-350 lei rame + lentile

de purtat daca ai miopie trebuie sa ii porti mereu

| Victoria18 a răspuns:

Depinde... Doctorul stie cat trebuie sa ii porti in urma consultului la aparat. Lentilele costa in jur de 100 de lei iar rama in jur de 50 (asta in cazul celor mai ieftine lentile si rame)

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Fie ca ai dioptrii cu plus sau minus, pretul o sa fie acelasi. Depinde de unde le cumperi, 2 lentile pot costa 50 de ron, si pretul minim pentru o rama este in jur de 50 de ron. Daca ai o pereche de ochelari falsi (cu lentile fara dioptrie), ca sa economisesti bani, ii poti scoate lentilele si cumperi doar lentile pentru ei.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Iar de purtat, zilnic. Si eu port ochelari, dar sincer, nu stiu daca miopia se trateaza/vindeca in totalitate.