| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! Am aparat dentar fix.Neavând loc toti dintii, mi-a fost scos premolarul stâng...fără cel drept. Afecteaza cumva fizionomia fetei? Nu trebuia sa l scoată și pe cel din partea dreapta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| maddog95 a răspuns:

Ioilaughing ignora ce scriu astia aici. Ii normal ce a facut, cand nu este suficient loc pe arcada, se scot premolarii, dar in zona frontala o sa arate perfect normal.Cand nu este suficient loc pe arcada nu te gandi ca totul e simetric, noi incercam sa facem totul simetric inlaturand sau adaugand. Fizionomia ti se va modifica, dar inspre binehappy

| XcrisSSx explică (pentru maddog95):

Dar mie mi-a scos doar unul.De asta întrebam."noi"deci sa inteleg ca esti ortodont/stomatolog?

| Frank51 a răspuns:

De ce nu l-ai intrebat pe medic? Eu zic sa stai linistit ca stie el ce face.

| SkyPilot a răspuns:

Nu, nu trebuia. Fiecare dinte pierdut afecteaza in timp starea celor de langa el.

| WhiteLife a răspuns:

Nu. Toți dinții se vor aranja frumos în gura și nu se va vedea nici spațiu între dinți, nici dinți ne-la-locul-lor. Aparatul aliniază dinții perfect, nu o sa ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când vei zâmbi vei avea un incisiv în mijloc în loc de 2 dar nimeni nu va observa.

| annempp a răspuns:

Nu prea cred ca trebuia. Intreaba-ti stomatologul, el/ea sigur stie mai bine!