| Dorina000005 a întrebat:

Trebuie sa imi pun aparat dentar si nu stiu cam cat ar trebui sa-l port. Doctorita mi-a spus ca un an aproximativ. dar eu nu am decat 2 dinti de indreptat. Incisivul drept si premolarul drept. In partea de jos am caninii putin rotati si ma indoiesc ca trebuie sa astept atat, tinand cont ca este aparat fix, metalic. Va rog sa-mi spuneti parerile voastre, am nevoie de motivatie.

4 răspunsuri:
| ?Anonim? a răspuns:

Si eu am aparat dentar, am un singur dinte stramb: un canin. si trebuie sa port aparatul 2 ani, si, ca si cum nu ar fi de ajuns, trebuie sa suport si o chestie pe cerul gurii(ahelix, parca)ca sa imi faca spatiu...renunta de pe acum la muscatul din mere, morcovi, pere, etc. obisnuieste-te cu razatoare. nu vreau sa te sperii dar fii pregatita sa nu mananci si sa nu dormi 1 zi,.,.asa mi s-a intamplat MIE. am o colega pe care nu a durut-o deloc... GOOD LUCK!

| Scott a răspuns:

Cel mai rau e in primele zile, prima data o sa regreti ca ti l-ai pus, dar apoi e ok! O alta problema e atunci cand cade o chestie din aceea- nu stiu cum se numeste-, pana la urmatoarea vizita stai asa... A treia problema e sarma aceea, care te inteapa rau de tot- fiind dintr-un metal, otel cred-, dar apoi te obisnuiesti...

| soricel06 a răspuns:

Eu am purtat aparat dentar doi ani ca sa-mi indrept un dinte din fata si am reusit cu toate ca ar fi trebuit sa-l mai port putin.(era foarte stramb). Depinde si de varsta ta. daca esti micuta ii vei indrepta mai usor. Sa nu-ti fie rusine si sa-l porti cat e nevoie. N-o sa regreti atunci cand o sa zambesti!hee hee

| Moonsterr a răspuns:

Si eu trebuie sa port aparat pentru un an si 6 luni, de obicei dureaza destul de mult chiar si pentru 2 dinti asa ca fii curajoasa si puneti-lwinking