| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 14 ani si de vreo 3-4 ani port ochelari.
Am pus mai demult o intrebare despre lentile de contact de zi si daca mi-ati recomanda sa imi iau.
Faza este ca acum am descoperit pe net ca exista alt fel de lentile, pe care ti le pui doar noaptea si se numesc Menincon Z-Night. Costa vreo 2000-3000 de lei si trebuiesc schimbate anual. Am inteles ca sunt foarte folositoare pentru ca nu mai stai sa te chinui cu ochelarii atunci cand faci sport, etc. (eu sunt si o persoana de tip sporty si ma chinui cu ochelarii pentru ca imi cad).
Trebuie sa respecti o igiena si sa ti le pui inainte sa te culci, iar dupa minim sase ore in care ai dormit cu ele, trebuie sa ti le dai jos la 5-15 minute dupa ce te-ai trezit.
Credeti ca merita sa imi iau? Tata a zis ca ar putea fi foarte bine sa folosesc lentile, mai ales ca nu prea imi place cum arat cu ochelari si ii port de mult timp, deja m-am saturat de ei + ca lentilele de zi trebuiesc ingrijite cu mare atentie, iar eu nu cred ca sunt asa responsabila sa stau sa am grija sa nu imi intre praf in ochi.
Astept parerea voastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Părerea mea e să șăzi blând și s-o iei pe mamița de mânuță și să intrebați oftalmologul despre problema ta

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Daca ai de gand sa imi raspunzi cum ii vorbesti unui copil de 5 ani, te rog frumos sa nu iti mai bati capul sa scrii ceva la intrebarea mea. E doar un sfat... daca dai vreodata peste vreunu care nu suporta mistouri o s-o cam incurci. Iti zic de acum.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca dai vreodata peste vreunu care nu suporta mistouri o s-o cam incurci"

brrrrr, imi faci insomnii

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Zici ca nu e adevarat ce zic... big grin
Si in legatura cu insomniile, ar trebui sa mergi la un doctor, poate iti trebuiesc niste tratamente ca sa dormi mai bine.
Nu cred ca e din cauza meawinking

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nori mamă, du-te și fă năniță

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu mersi, prefer sa stau sa ma uit la comentariile tale amuzantewinking big grin

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Si eu fac sport si port ochelari, nu prea au cum sa-ti cada, decat daca nu sunt marimea potrivita si iti sunt largi. Mi se pare prea multa bataie de cap cu lentilele.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ma refer la faptul ca nu pot sa sar sau sa ma dau peste cap fara sa imi cada. Si nu sunt largi i-am verificat... si mie nici nu imi place cum arat cu ochelari. De asta vreau lentile. Am si aparat dentar si mi se pare ca arat ca o proasta.

| supadeceapa a răspuns (pentru 0oanonimo0):

E, hai, sigur nu arăți ca o proastă. Și lentilele pot să cadă. Eu am văzut la un meci de basket cum a sărit lentila cuiva din ochi și era să calce pe ea laughing.
Mergi și cere părerea unui medic, probează niște lentile să vezi cum te simți cu ele, nu știu ce să zic despre alea de noapte. Eu am renunțat la idee că e prea multă bătaie de cap și lichidul ăla de curățare poate fi periculos.

| Goete a răspuns:

Vrei sa iti vezi visele noaptea?

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Daca ai chef de mistouri du-te la alta intrebare, nu am chef de raspunsurile tale de cacao, Goete marele poet... big grin

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Simtul tau de umor este Zero, deci esriun om mort sau care nuare de ce sa traiasca, ca oricum nu gaseste placerea de a Rade. Goete nu e GoetHe, asa ca nici cultura ta generala nu e cea care vrei sa para ca e.
Ce sport nu poti practica cu ochelarii facuti pe marimea capului tau mic, de pe care cad? Pescuitul?

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Am ajuns sa ma cert cu unul pe TPU la fel din chestii stupide, si chiar nu mai suport cearta cretina cu oameni pe care nici macar nu-i cunosc. Si ca sa lamurim treaba ca vad ca e greu de prins: am zis Goete pentru ca asa e numele tau de utilizator, daca ziceam Goethe ziceai ca nu are h numele tau dar acum ca am zis fara h esti ceva gen: nu ai nici cultura generala.
Sincer, fac ceva pe parerea ta. Nu ma intereseaza daca tu crezi ca nu am cultura generala, nu ma cunosti asa ca nu presupune rahaturi pe care le crezi tu despre mine, pentru ca lucrul asta da dovada de o persoana needucata.
Si in legatura cu umorul meu,, zero" pot spune ca si al tau e asa. Incerc si eu sa fac o gluma afurisita si se trezeste,, marele istet cu cultura generala" sa comenteze ca eu nu am cultura generala ca nu am pus un h, de parca nu toata lumea stie cine e Goethe si ca se scrie cu h. Pun pariu ca nici nu stii sa citesti corect numele lui si nu ai citit niciodata vreun articol despre el...
Si mai apoi dupa ce deja mi-ai zis ca nu am cica,, cultura generala", (de parca tu ai, daca ai avea nu ai sta sa intri pe intrebarile unor copii si sa comentezi ceva de genu: vrei sa iti vezi visele noaptea?), imi mai si spui ca am cap mic degeaba cand eu nici macar nu te-am jignit, ti-am zis ca esti mare poet.
Se vede clar ca esti un tarampan prost si needucat, ai si tupeu din ăla jegos te crezi si mare om cu cultura generala.
Du-te si fa altceva decat sa iti pierzi timpul insultand oameni pe care nu ii cunosti cand acei oameni incearca sa faca o gluma, chiar daca e nereusita nu te apuci tu ca idiotul sa incepi sa jignesti omul ca asa iti vine tie...
Si nu mai comenta ca nu iti mai raspund, nu stau sa ma cert pe net cu tot felul de ciudati.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

? Ce fire nervoasa ai, si ufff... trebuie sa traiesti cu tine pana la sfarsitul vietii. Pe cand eu, iti spun Adio si-am plecat. Distractie placuta in contimuare.
p.s. incearca sa citesti Goethe, nu articole despre Goethe si sa stii ca Goethe e Goethe si Goete e Goete, seamana doar.

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Fiecare cu firea lui. Tie nu cred ca ti-ar placea sa comenteze unu despre firea ta.
Si ce am zis in comentariul din care ai tras tu concluzia ca,, am o fire nervoasa" este complet adevarat. big grin
Si apropo, chiar de abia astept sa imi traiesc viata. happy
Pa pawinking

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc de comenteaza oricine despre mine. Ma intereseaza parerea mea proprie despre mine.
Abia astepti sa iti traiesti viata happy? Si ce astepti?

| ALEXXXL19 a răspuns:

Salut port ochelari de la vârsta de 15 ani și am acum 23 ani și n-am avut probleme cu ochelari la alegat da nu sunt comozi dar nici lentile. Lentile sunt de fiță după părerea mea. Tot ochelari rămân planul 1. Nu recomand purtarea fara un control medical.

| MiaKate a răspuns:

Lentilele respective de noapte nu te ajuta cu nimic. Dimineața te trezești și le scoți dar aceste lentile nu ți readuc sau modifica vederea pe care o ai in momentul de fata. Îți sugerez sa ți iei lentile normale nu prostii de pe net. Si înainte de asta fugi și la un doctor care sa ți dea un sfat.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru MiaKate):

Lentilele normale nu sunt recomandate pentru mine. Inca sunt la o varsta la care nu prea pot sa am grija de tot felul de fite cum ar fi sa nu imi intre praf in ochi sau ceva de genu. Sunt si eu copil, nu vreau sa stau sa am grija toata ziua sa nu mi se strice lentilele. Stiu de la mama, ea are o colega la serviciu care poarta lentile de zi si are vreo 30 de ani. Si ei ii este greu sa le ingrijeasca, necesita multa atentie, dar minte eu care nu am nici 14 ani. Plus ca de la lentilele normale simti uscaciune la finalul zilei, si asa de curand am o problema care ma sacaie, te poti uita la cea mai recenta intrebare pe care am pus-o daca vrei mai multe detalii. Deci, mi se pare mai bine sa port lentile de noapte si sa le pun noaptea iar ziua sa nu mai am nici o grija decat sa stau cu lentile de zi sau cu ochelari si sa nu pot sa ma bucur de sport sau sa ma simt ciudat in pielea mea si diferita de ceilalti. De exemplu eu nu ma simt bine ca sunt singura fata din clasa mea care are ochelari. Sper ca intelegi ce vreau sa zic.