| anonim_4396 a întrebat:

Buna,de la câți ani pot sa port lentile de contact? Port ochelari de 3 ani și m-am cam saturat sa-i port in fiecare zi, este mai bine sa iau lentile sau sa rămân cu ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog si intreaba. Cred ca vrei si de o anumita culoare, nu? Trebuiesc intretinute foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu vreau ca mi plac ochii mei, doctorița mi-a zis ca pot sa-mi pun când o sa cresc mai mare însă nu stiu dacă e mai bine sa rămân cu ochelarii

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Va trebui sa ramai cu ochelari pana cand vei putea purta lentile de contact. Iti vei strica vederea daca nu porti ochelarii.

| Brizbriz a răspuns:

Lentilele de contact au NUMAI valoare estetica, in rest, sunt numai de rahat, pentru ca nu sunt la fel de bune ca ochelarii (limitare de dioptrii), si o sa lacrimezi si o sa ai ochii rosii in draci pana te obisnuiesti cu ele

in plus, CHIAR nu ar trebui sa renunti la ochelari fara sfatul doctorului, poate nu vrei sa ai si mai multe probleme cu ochii decat ai acum

| 1234568807 a răspuns:

Lentile cred ca poti purta de la orice varsta, dar cu lentilele e mai complicat decat cu ochelarii, trebuie sa ai o igiena riguroasa si sa stii cat sa le folosesti si cand trebuie schimbate, asta plus ca sunt scumpe si trebuie schimbate mereu, vorbeste cu un medic sa te sfatuiasca el