| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am bube galbene (infecție sau puroi)in gât si mai am si limba albă cred ca e ciuperca de mai mult timp și am o senzatie de mancarime a gâtului. Nu pot sa ma duc la doctor. Ce medicamente de gât aș putea lua? Eu ma gândeam la salviasept, septosol, faringosept.
Acum cateva luni luasem septosol, mancasem usturoi făceam gargara cu bicarbonat si mai disparusera din bube nu mai erau asa mult doar ca nu am mai facut si am tras si cateva fumuri din o țigara dar nu o sa mai fumez deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

încearcă cloramfenicol, după ce îți spune farmacistul ce doză să iei pe zi, dar trebuie să iei timp de două săptămâni. Igiena limbii când te speli pe dinți. Folosește și apă de gură.

| alina2k18 a răspuns:

Adica tu ai ditamai infectia de atata amar de timp inclusiv cu puroi si vrei sa te tratezi cu Faringosept?
Scoate banii din buzunar si du-te la doctor!
Infectia pe care o ai nu are legatura cu fumul de tigara, e la fel ca si cu bautul apei reci sau mancatul inghetatei, NU cauzeaza infectii ca nu ai bacterii/virusuri/ciuperci/fungi in apa/tigari/inghetatawinking

| Byb2001 a răspuns (pentru alina2k18):

M-as duce la doctor dar crezi ca am cu cine sa ma înțeleg de unde banii daca nu ma lasa părinții la doctor, Asa mai aveam 30 lei de ceva de gât

| JicaContra a răspuns:

Ai bube in gat dar nu te duci la doctor, nu-i bai, lasa ca te duce dricul pe ultimul drum

| seth2016 a răspuns:

Romanii au descoperit telemedicina cu ocazia pandemiei. Cauta un cabinet care ofera telemedicina, nu folosi automedicatia. Poti face o poza la gat si la limba cu telefonul mobil, faci un video cu doctorul si gata consultatia la distanta.