| OnlyTheScript a întrebat:

Am buzele foarte crapate si nu stiu ce sa fac. Mentionez ca sunt racita bocna. Cu ce sa ma dau sau alte sfaturi mi-ar fi de folos. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Se ung buzele cu unt fara sare sau cu smantana proaspata.
Se sterg buzele cu o felie de castravete crud.
Se ung buzele crapate cu ulei de masline.
Se foloseste un ruj hidratant sau un balsam pentru buze.
Se amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingurita de ulei de porumb si se ung buzele de mai multe ori pe zi.
Se taie o capsula de vitamina E si se ung buzele crapate cu uleiul din interior.
De asemenea, in perioada respectiva se vor consuma cat mai multe lichide.
Aplica pe intreaga suprafata a buzelor putina miere, intinde-o bine si las-o sa actioneze cel putin 10 minute. Incearca sa nu o mananci, oricat de tentant ar fi. Dupa ce a trecut timpul de actiune, indeparteaza mierea cu ajutorul unei dischete demachiante inmuiate in apa calda. La final buzele vor ramane moi si foarte catifelate.
O alta varianta de tratament cu care iti poti rasfata buzele este uleiul de masline. Se ia o cantitate mica de produs si se intinde pe buze si se lasa cel putin jumatate de ora. Daca vrei rezultate maxime, aplica uleiul inainte de culcare si lasa-l sa actioneze pana dimineata. Buzele tale vor fi incredibil de fine.
Bea multa apa – lipsa unei hidratari corecte poate duce la uscarea si deshidratarea buzelor dar si a pielii in general. Incearca sa bei zilnic cel putin 1.5 litri de apa plata sau ceaiuri.

Nu-ti umezi buzele cu saliva – acest lucru nu a face decat sa le usuce/crape mai rapid, ajungand intr-un final sa te usture.

Incearca sa eviti cat poti de mult frigul si vantul- eventual acopera-ti gura cu un fular, de fiecare data cand iesi din casa.
Numai bine si la buze cat mai catifelate!hee hee

| OnlyTheScript explică (pentru MadRaven):

Tratamentul cu ulei de masline chiar e bun. Eu nici 3 minute nu l-am lasat pe buze, iar buza inferioara e aproape vindecata. Multumesc mult! happy

| OnlyTheScript explică (pentru MadRaven):

Am si eu o intrebare. Uleiul d emasline e bun si pentru unghii? ..adica vreau sa nu se mai rupa si am aplicat de cateva ori ulei de masline asa.din joaca..insa nu am facut ceva cu "program".

| MadRaven a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Daca vrei sa iti tratezi unghiile, pune in tro ceasca sau cv micut ulei de masline si tine unghiile in el, intre timp te poti uita la o emisiune tv etc.
Minim 30 de minute.
Numai bine!

| OnlyTheScript explică (pentru MadRaven):

Aha..multumesc.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o deshidratare accentuată, bea ceai de soc.
Aplică ulei pe buze, stai în casă.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

La plafar gasesti un unguent pe baza de migdale dulci, miere si propolis! Iti va rezolva in cateva minute problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te-ai deshidratat.
Aplică câteva picături de ulei de măsline pe buze zilnic ca să le redai starea de bine. Foloseşte-te de un deget sau de o dischetă demachiantă pentru a-ţi tapota buzele, iar uleiul de măsline se va usca în cateva minute. La fel de eficient este şi uleiul din seminţe de in.
Te pup!

| PopAdrian a răspuns:

Salutare!
Se gasesc niste remedii (chiar si naturiste) aici http://www.sfatulmedicului.ro/......lutii_6692 si aici http://www.eva.ro/......33853.html

Succes!

| 123lalala a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi ca sa stai cat mai mult in casa pentru "a-ti scuti" buzele de usturimelaughing si ar trebui sa te dai cu un ir de buze Funda?

| MIRUNAmyra a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti dai cu crema de galbenele sau cu ulei de masline.Cu uleiul de masline trece repede!