| Claudia a întrebat:

Bunaa! Am buzele crapate rauuu :-s nu stiu ce sa ma mai fac sa-mi treaca straight face. Imi puteti da niste sfaturi?! dau fundita >: love struck

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

1. Evită să le umezeşti folosind limba. Saliva favorizează uscarea şi crăparea buzelor. În cazul în care ai acest obicei, evită balsamurile aromate, pentru a diminua tentaţia.
2.Foloseşte creme speciale şi balsamuri puternic hidratante pentru a-ţi menţine buzele moi şi catifelate. Înainte de a înfrunta frigul de afară, aplică balsamul sau crema (optează pentru cele cu protecţie UV) şi acoperă-le cu o eşarfă.
3.Consumul ridicat de lichide nu este important doar în perioada verii. Apa, ceaiurile, supele te vor ajuta să te hidratezi. În plus, optează şi pentru un umidificator de cameră care te scapă de aerul uscat.
4.Ingredientele iritante din cosmetice şi produsele de îngrijire (parfumuri sau arome) pot provoca uscarea pielii sensibile a buzelor.
5.Deşi în timpul eforturilor poţi fi tentată să respiri pe gură, află că acest obicei poate avea un impact negativ asupra buzelor, favorizănd uscarea acestora.
6.Asigură-te că organismului tău nu-i lipsesc aceşti nutrienţi. Carenţele pot provoca uscarea şi crăparea buzelor la colţuri.
7.Vitamina A este foarte importantă pentru regenerarea pielii. Ai grijă ca din alimentaţia ta să nu lipsească sursele bogate în vitamina A precum morcovi, roşii sau cereale integrale.

1. Mierea de albine reprezintă remediul ideal pentru buzele uscate şi crăpate şi asta datorită proprietăţilor hidratante. Aplică puţină miere de albine pe buze înainte de culcare şi vei fi plăcut surprinsă dimineaţa.

2. Uleiul de masline extravirgin este un foarte bun hidratant pentru buzele tale.

3. Aloe Vera este eficient în special în tratarea buzelor uscate sau crăpate din cauza expunerii excesive la soare. Foloseşte gelul extras direct de la planta sau gelurile pure de aloe vera din farmacii.

4. Untul de Shea. Puternic hidratant şi hranitor, foloseşte-l pentru a masa buzele crăpate.

Raspuns inspirat din articolul "7 sfaturi pentru îngrijirea buzelor crăpate" - eva.ro

7 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Un ir de buze medicinal de la farmacie
La mine a functionat.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Claudia, deci in primul rand eu iti sugerez sa iei un aport de apa in plus.
In fiecare seara si dimineata periaza'ti buzele [ cu periuta de dinti, nu iti trebuie una separata ] iar imediat te dai cu unt pe buze.
Cand iesi din casa nu uita sa folosesti un balsam foarte hidratant.

xoxo, didi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecaterina, frumoasa plagierea : http://www.eva.ro/......3853.html.

;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci eu stiu din proprie experienta ce inseamna " buze uscate ", venisem de la dentist, o lucrare care a durat mai mult de doua ore frustrated, cum aratau buzele mele? Parca eram moarta naiba, dar am folosit unt si in cateva minutele au revenit la normal :X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un balsam de buze de la avon destul de bun, si am mereu buzele naturale si hidratate. Si eu am avut "problema" cu buzele crapate, dar acum arata chiar foarte bine.

| tudor577 a răspuns:

Buzele crapate sunt adesea un semn ca organismul tau nu are suficienta apa pentru a mentine pielea hidratata. Daca ti se crapa frecvent buzele, incearca sa maresti consumul de lichide.Incearca cu crema cu extract total de galbenele sau o solutie mai simpla, daca miere la indemana aplica putina miere de albine pe buze si stai vreo 5-10 min. dupa aia poti sa o mananci rolling on the floor funda?

| makmihai96_2536 a răspuns:

Iatu un strugurel sau ia un iaurt ungete pe buze si asteapta sper sa iti treaca stiu cum e big grin