| papushikadulcee a întrebat:

Buna TPU ..am cateva intrebari pentru voi:
1)V-ati simtit ciudat, de parca nu ati fi voi vreodata?
2)Ati simtit ca toata lumea are ceva cu voi?
3)Ati simtit vreodata ca toata lumea va uraste si ca sunteti singuri?
Voturi si Funda! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sorinutza99 a răspuns:

Da si inca cum...crying la 1) ma simt aproape de fiecare data cand fac ceva gresit, sau cand spun ceva gresit...am unele momente, parca ma mustreaza constiintasad 2)mda simt de multe ori chestia asta cand vad ca toti se comporta ciudat cu mine mai ales parintii si prietenii, ma simt ca parca am facut ceva gresit dar de fapt nu facusem nimic 3)de multe ori simt chestia asta, de multe ori mi se intalmpla sa o simt cand ma cert cu cineva sau cand sunt parasita pentru altii, nu pot descrie prea mult ce simt pentru ca sentimentele nu se prea exprima prin cuvinte.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da! Asa incepe o depresie!

| papushikadulcee explică (pentru Elianna):

Serios? Sa si ca de ceva timp ma trezesc destul de fericita iar in 2-3 ore nu stiu ce patetsc dar ma intristez si asa raman pana a2a zi! sad

| Elianna a răspuns (pentru papushikadulcee):

Http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/272/Ce-anunta-o-depresie.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......ologica_18

Totusi,eu iti recomand o metoda de psihoterapie,simpla si la indemana oricui. Spui in fiecare dimineata, inainte sa te ridici din pat si in fiecare seara inainte de a adormi, fraza asta:"Sunt sanatoasa, viguroasa, armonioasa, plina de dragoste si fericita".O spui cu glas tare de 20 de ori, cand esti linistita si calma. In acest fel influentezi subconstientul si-l faci sa te aduca in starea de care tu zici, adica de fericire!
Eu cred ca este un episod trecator. Mie toamna si frigul imi provoaca depresie. Poate pentru ca le asociez cu moartea naturii.
De asemenea si lipsa soarelui poate duce la o usoara depresie.In momentul in care ziua incepe sa scada ma intristez si sunt euforica atunci cand ziua creste!
Trebuie sa cauti sa vezi ce ti-a stricat dispozitia si sa lupti impotriva acelui sentiment cu puterea gandului, care este cea mai colosala arma pe care noi oamenii o avem.Alunga din minte tot ce nu-ti convine. Gandeste-te la altceva, bine si frumos.
In cartea sa "Puterea colosala a subconstientului tau" scriitorul/pastor Joseph Murphy,(care o gasesti si pe net in pdf) spunea" Suntem ceea ce gandim". Adica daca gandim ceva rau, acel rau se va indeplini, daca gandim de bine, binele se va infaptui.Pentru ca subconstientul va face intocmai asa cum gandim noi, intocmai, fara sa ne contrazica sau sa ne judece.

| mgtow a răspuns:

1. Nu cred
2. Da, daca nu intru in vorba cu cineva pe care il cunosc indiferent daca e din neam sau prietenul meu ma lasa dat la o parte, parca nu vor sa ma bage in seama
3. Nu dar singur sunt la capitolul amoros.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
1. nu-mi amintesc sa fi simtit asta.
2. Se numeste paranoie, si da am avut momente cand am simtit asta.
3. Uneori, acestea sunt stari destul de normale in perioada adolescentei, cam orice adolescent le-a avut macar de 2-3 ori in toata aceasta perioada. Sunt din cauza schimbarilor si dereglarilor hormonale care se petrec in aceasta perioada. Desi, exista si posibilitatea cum a zis @Elianna, sa fie inceptul unei depresii. Daca este cazul, iti recomand sa vizitezi un psiholog.
Sanatate!

| unknownn a răspuns:

Da
Nu
Da

| MariusPapoi a răspuns:

Nu! funda?

| Alogin a răspuns:

1. Da
2. DA am lipsit de la scoala luna octombrie din cauza sanatatii si acum simt cum toti sau schimbat. Profesorii se poarta ciudat de parca vor sa scape de mine. Imi vine sa plec de la ore.
3. Da mereu am simtit asta si lupt din toate puterile sa imi termin liceul si sa imi fac o cariera.
P.S : am doar 16 ani si viata mea s-a dus de 1 an de cand mam imbonlavit.

| oannaclaudyia a răspuns:

1) da cateodata
2)da cand nu eram in apele mele.
3)-//-