| Ioanamaria45 a întrebat:

Am căzut ieri in genunchi pe asfalt și m-am lovit și mi s-a luat pielea.
Când am ajuns acasă m-am curățat cu apa oxigenată și rivanol(cred) iar azi când ajunsăi făcui un dus și pielea din jurul rănii s-a umflat și înroșit și ma doare, ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Salut oltene,
E normal ca piele sa se umfle si sa se invineteasca pentru ca este lezata zona.
Spala-te zilnic cu apa oxigenata si daca apar basici cu puroi, stoarce-le penteu a scoate puroiul si spala-te iar cu apa oxigenata.

| WhiteLife a răspuns:

Dezinfecteaza zilnic rana. Sunt la farmacii solutii care grabesc cicatrizarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data trebuia sa dai cu betadina, pentru ca dacă aveai ceva mizerie ar fi scos de acolo. Trebuie sa dezinfectezi zilnic rana. O sa se vindece în câteva zile dacă nu e ceva grav.

| Goddessss a răspuns:

O doamne ferește, nu mai scrie la perfectul simplu pentru. ca e super enervant.
Da te cu betadina sau apa oxigenata si pune un plasture. De intr o săptămână se agravează du te la medic...

| Ioanamaria45 explică (pentru Goddessss):

Scriu așa pentru ca sunt din Craiova și toată lumea folosește perfectul simplu aici.

| Goddessss a răspuns (pentru Ioanamaria45):

E groaznic, fără supărare. Ma zgârie pe creier.

| Parker_Kip_1997 a răspuns:

Nimic special, loviturile nu se umfla pe moment. Daca vrei si ai prin casa, poti sa dai rana cu niste betadina. Bine ar fi sa folosesti spray-uri gen cicatridin ca sa ti regenereze pielea. Apropo, sunt instruit in Prim Ajutor(fiind voluntar la CR).