Întrebare recomandată | ArrianaM a întrebat:

am cosuri si puncte negre pe fata.Ce as putea face ca sa scap de ele? cu as putea sa ma dau? Si auzisem ca ceaiul de musetel te scapa de cosuri, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ThinkpPink a răspuns:

Am si eu aceeasi problema si nu prea am incredere in solutiile de la farmacie.
Imi sterg de dimineata, sau inainte de somn cum doresti, fata cu ceai din menta si lamiie. 3 linguri de ceai de menta amesteci cu o lingura de zeama de lamiie. Nu garantez ca o sa te ajute, depinde de tenul tau. Am descoperit recent un produs care ma ajuta de la Eveline cosmetics se numeste S.O.S pure control. Nu sunt sigura daca il poti gasi in Romania e un produs din Rusia paremise. L-am cumparat cu aproximatil 30 de lei moldovenesti. La farmacie se vinde argila cosmetologica si sunt diferite, cere de la farmacista pentru tratarea cosurilor, paremise e cea alba sau verde.
La fel poti sa faci o data pe saptamana o masca din miere. Ai nevoie doar de un strat subtire, o lasi citeva minute, cam 20, si speli fata cu apa calduta. Praful de copt e la fel bun, trateaza acneea pentru ca scapa de excesul de grasime si previne cosurile. Amesteci un pliculet de praf de copt cu putina apa si aplici pe fata timp de 10 minute. De citeva zile folosesc o masca din miere de albine, zahar, suc de lamiine si ulei de masline, o plic pe fata timp de vreo 10-15 minute dupa care clatesc fata cu apa calduta, nu numai ca usuca cosurile ci si face pielea mai catifelata. Nu promit ca o sa te ajute, depinde de tenul tau si de alimentatia ta, cit dormi si rutina ta zilnica. Incearca sa nu prea atingi cu miinile zona problematica.
Sper ca au fost de ajutor sfaturile mele si sa stii ca toti avem cosuri si nu e atit de grav. Daca intr-adevar sunt grave du-te la un medic specialist si roaga-l sati prescrie ceva. Verisoarei mele ia prescris un preparat foarte bun care in 2 saptamini au scapat-o de acnee.

9 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Bună.Există o soluție la Oriflame. E culoarea albastră Dai pe față, aștepți câteva minute. Și te ștergi cu un șervețel. Și ceaiul de mușețel dă roade.

| tlaura a răspuns:

Cosuri - Am auzit ca fondul de ten le usca
Puncte negre - le spargi, pur si simplu happy

| ArrianaM explică (pentru tlaura):

Le spargi, desi se spar foarte greu si acoo ramane rosu o saptamana si cu fond de ten nu ma dau

| ArrianaM explică (pentru tibyramos):

Cred ca ai trimis site-ul gresit

| tibyramos a răspuns (pentru ArrianaM):

Scuze, a intrat si SPER din greseala....mai copiaza-l odata dar pana dupa /

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am probleme cu acnee/cosurile de foarte mica, si am avut timp de 8 ani de zile.
Am incercat toate produsele posibile, am fost la multi doctori, dar fara nici un rezultat.
Dupa foarte multi bani cheltuiti am gasit un doctor, foarte bun, care mi-a dat sa cumpar un tratament pe baza
de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.
La inceput produsele au inceput sa imi usuce cosurile si punctele negre (dar nu mi-au uscat deloc pielea) si apoi au inceput sa disparat vizibil.
La o perioada foarte scurta de folosire, efectele s-au vazut, tenul meu a devenit foarte curat si eu am scapat de toata acnee.

| Xscape a răspuns:

Salut, am avut şi eu aceeaşi problemă. Am căutat şi eu tot felul de chestii, până am dat de cea potrivită. Este un unguent, Se numeşte,, clearskin", este de la AVON. Este un tub portocaliu cu alb mai pe la sfârşit, dar este FOARTE bun. Încearcă-l şi nu vei regreta. Îl poţi lua de la revistele AVON. Succes.