| Rox1234 a întrebat:

Am facut herpes..nasoala rau senzatia.mi am cumparat niste plasturi herpes patch eurosirel stie cineva cum se folosesc sau macar cum se desfac? dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa aiba prospect si instructiuni de folosire/aplicare... Sau in cel mai rau caz le gasesti pe google.

| Miss25JK a răspuns:

Eu zic ca decat cu acel plasture, mai bine incerci varianta babeasca, si anume pui pasta de dinti pe herpes. In felul asta lasi pielea sa respire, cu plasture se vindeca un picut mai greu.

| Rox1234 explică (pentru Miss25JK):

Nu o sa se vada urat? pasta de dinti se intareste..eu cum o sa o iau de acolo?

| Miss25JK a răspuns (pentru Rox1234):

Cu apa, doar nu o sa se faca ciment big grin. Si cu plasture se vede urat, parca ai avea o mica punga pe buza big grin.

| dermdoc a răspuns:

Buna ziua,

Inteleg ca infectia herpetica este la nivelul buzelor. In acest caz acoperirea locului cu plasturi de herpes este o alegere buna deoarece este contagios pana cand apare acea crusta de sange. Puteti de asemenea incerca unguent cu aciclovir sau chiar Aciclovir comprimate. Infectia herpetica labiala (pe buze) cu herpes simplex tip 1 este autolimitata si trece singura in aprox. 7-10 zile, urmand sa apara din nou la scaderea imunitatii (asa "lucreaza" orice virus herpetic). Pentru tratamentul cu Aciclovir comprimate ar trebui totusi sa consultati un medic dermatolog. Succes!