| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Am febra 39.1 cu si ma simt rau, ce ma sfatuiti sa fac?
De joi sunt de antibiotice insa vad ca nu au mare efect asupra a ce am eu.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Virușii care provoacă gripa nu răspund la antibiotice. Un medic poate stabili cauza pe baza unui consult. Până atunci, aspirina și paracetamolul ajută la reducerea febrei.

3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Buna! Este important sa iei in considerare urmatoarele sfaturi:

Bea multe lichide pentru a evita deshidratarea.

Odihneste-te suficient pentru a-ti permite organismului sa lupte impotriva infectiei.

Daca ai dureri puternice sau disconfort, ia medicamente pentru a le ameliora, cum ar fi paracetamolul.

Daca ai probleme cu respiratia, dificultati la inghitire sau dureri in piept, ar trebui sa contactezi imediat un medic pentru evaluare si tratament adecvat.

Este posibil ca medicul tau sa decida sa-ti schimbe antibioticul sau sa-ti adauge un alt medicament pentru a trata infectia.

Fa tot posibilul pentru a respecta intocmai recomandarile medicului tau, inclusiv luand medicamentele la timp si completand tratamentul pana la final.

Daca simptomele tale nu se amelioreaza sau daca apar noi simptome, nu ezita sa contactezi medicul tau pentru evaluare suplimentara.

Este important sa te consulti cu medicul tau pentru a primi tratamentul adecvat. Asigura-te ca il informezi despre toate simptomele tale si despre tratamentul pe care il iei. Sper ca acesti pasi te vor ajuta sa te simti mai bine cat mai curand posibil

| LaviniuA a răspuns:

Frecție pe brațe, picioare, piept, gât. Găsești la farmacie soluție pentru frectie din plante.
Asa am ieșit eu din boala… aveam 40 grade si după frectie mi-a scăzut imediat.
Spor și vezi ca pătează.

| IceRope a răspuns:

Să nu cumva să mergi la UPU. Stai în continuare pe net, până dai colțu'!