| paulneamtu a întrebat:

Se intampla des iarna sa ma apuce tusea, am febra etc. banuiesc ca e gripa sau mai nou covid. Chestia e ca de fiecare data imi trece doar daca iau antibiotice. Din ce stiu antibioticelele nu au efect asupra virusurilor. Cum vine asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Poti sa ai raceala virala care adesea se suprainfecteaza bacterian, luand antibiotice, vindeci infectia bateriana din gat dar nu si pe cea virala, care trece de la sine.
Daca vrei sa citesti mai mult, cauta "evolutia unei viroze" pe google si fai click pe primul rezultat.

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Gripa nu înseamnă Covid. Antibioticele nu se iau ca și pe bomboane, se iau numai la recomandarea medicului. Du-te la doctor și nu mai lua de capul tau.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca antibioaticele nu merg pe virusi, doar pe bacterii. Probabil ai sistemul imunitar mai slabut si ai complicatii.

''Antibioticele lupta impotriva bacteriilor si nu ajuta in cazul racelii, care este cauzata de un virus. Medicul iti poate prescrie antibiotic numai in cazul in care apar complicatii ale racelii. De exemplu, atunci cand sinusurile sunt blocate, se inflameaza si pot favoriza aparitia unei infectii bacteriene – rinosinuzita bacteriana, care poate fi tratata cu antibiotic.''

| Legion7X a răspuns:

Obisnuiești să bei lichide reci, mănânci rece, Ieși afară îmbrăcat subțire în sezon rece faci efort și transpiri? Toate astea activează raceala mai repede cu febră, dureri în gât, tuse, răceli in spate. Depinde de sistemul imunitar
Dacă este mai șubred totul se desfăsoară mai rapid.

| dinaprilie a răspuns:

Ti se inflameaza amigdalele?

| paulneamtu explică (pentru dinaprilie):

Da

| dinaprilie a răspuns (pentru paulneamtu):

Pentru amigdale inflamate iei antibiotic nu pentru raceala.