| Abibina a întrebat:

happy Am luat anticonceptionale din august anul trecut pana luna trecuta,fiindca doctorul mi-a zis sa iau o luna pauza pentru linistea organismului meu. Mi-a spus si ca s-ar putea ca ciclul sa-mi vina mai repede sau sa-mi intarzie. Mie teoretic trebuia sa imi vina ieri dar n-a venit. Ati mai patit si voi? Cate zile o sa intarzie? E posibil sa nu mai vina deloc luna asta? Si daca da, ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!
Depinde cum reacţionează organismul tău : întârzierea poate fi de 2-3 zile sau mai mult happy

Oricum, dacă întârzierea este mai mare de 7 zile, atunci mergi la control la ginecologul care ţi-a prescris AC şi a recomandat întreruperea lor!

De asemenea, "pauza" respectivă NU se face doar o lună, ci MINIM 3 luni!
În caz contrar, doar îţi DEREGLEZI ( mai mult ) organismul...

AC se administrează cel puţin 6 luni consecutive.
În general, "tratamentul" se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

Toate cele bune!

| Abibina explică (pentru bursuc001):

Cred ca de era cazul, imi spunea ca trebuie 3 luni. Ideea e ca eu iau niste anticonceptionale foarte slabe. A spus ca sunt pentru varsta mea. Am inceput sa le iau la 19 ani. Singurul lucru care ma panicheaza e ca deja e a patra zi de cand trebuia sa imi vina si nu-mi convine sa nu stiu cand are de gand sa apara sau ce se intampla cu corpul meu.

| bursuc001 a răspuns (pentru Abibina):

Mda, acum tu poţi să crezi ce doreşti...
Din păcate, pe mulţi NU prea-i interesează :(

Oricum, având în vedere şi postarea ta din 18 Iulie 2015/ora 19:29 ( http://www.tpu.ro/......-prospect/ ) e clar că respectivul este "varză" ( ori este foarte DEZINTERESAT )!
Cel mai indicat ar fi să-ţi SCHIMBI ginecologul :)

Revenind la situaţia în discuţie, indiferent de tipul/denumirea AC, acestea se administrează după schema menţionată de mine anterior ( asta pentru a NU afecta prea tare organismul )!
Dacă întârzierea va fi mai mare de 7 zile, atunci mergi la ginecolog deoarece poate fi vorba de o amenoree secundară :(

Multă sănătate!

| Abibina explică (pentru bursuc001):

Sincer,nici eu nu stiu ce sa mai cred. Am citit sute si sute de feluri in care trebuie luate sau oprite. Despre doctori, la fel. Poate urmatoru e mai varza ca asta. M-am bazat ca dansul are totusi o varsta si ca a vazut destule.

| bursuc001 a răspuns (pentru Abibina):

Mda, asta este situaţia la noi, nu prea ai ce face... sad

| wolder a răspuns:

Se mai intampla, sunt dereglari, daca nu ai gresit cu nimic nu ai de ce sa te ingrijorezi

| Abibina explică (pentru wolder):

Nu nu, nu am facut absolut nimic o luna. Doar ca nu-mi place sa fie dereglat si nu stiu ce s-a intamplat.

| wolder a răspuns (pentru Abibina):

Si mie imi vine diferit cand renunt la anticonceptionale. nu te ingrijora, nu ai de ce, este o problema intalnita des