| Bbbbbbbbbgfddd a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor, am o intrebare mai complicata dar sper sa înțelegeți.Deci am avut balanita acută si medicul urolog a prescris crema dar nu a trecut complet ca încă am roseata pe penis, ar fi trebuit sa îmi scrie ceva pastile cred si acum de câteva zile limba îmi e albă si ma doare si gâtul la fel, am fost la medicul de familie dar nu a fost la cabinet in schimb asistenta a spus ca poate fi o infecție sau o ciuperca, întrebarea mea este, infectia de la penis putea sa se mute la gât? Sau sa evolueze pana acolo? Si daca da, daca îmi da ceva pentru infecție sau pentru ciuperca ceva pastile sau ceva îmi va trece tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E foarte posibil, cum spuneam, să fie o consecință a tratamentului anterior. Și da, trebuie tratate deodată.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate fi o ciupercă dacă ai luat tratament cu antibiotice.
Notează-ți programul și mergi la medic atunci când e la serviciu, te va ajuta mai mult decât un forum.

| Bbbbbbbbbgfddd explică (pentru mihai69):

Da voi merge maine numai ca voiam sa stiu daca au vreo legătură una cu cealalta si daca se trateaza deodata

| mihai69 a răspuns (pentru Bbbbbbbbbgfddd):

E foarte posibil, cum spuneam, să fie o consecință a tratamentului anterior. Și da, trebuie tratate deodată.

| GlowingShadow a răspuns:

Eu chiar acum am terminat tratementul cu problema asta. A trebuit sa iau antibiotice o saptamana (am avut sinuzita), si din cauza asta am facut o infectie cu ciuperci la penis. Eu te-as sfatui sa te duci la un dermatolog, nu la urolog, (daca e posibil la privat - platesti 100 - 150 RON, dar ai servicii bune) si sa rezolvi problema acolo. O sa-ti prescrie niste tablete si o crema ( eu a trebuit sa iau Fluconazole (2 pastile/ 1 in fiecare zi) si trebuia sa ma ung cu Travocort de 2 ori pe zi. Ai grija sa-ti tii penisul curat, spala cu apa (fara sapun sau gel de dus) dimineata inainte sa pui crema, apoi la amiaza, si seara iarasi inainte sa pui crema. Usca-l dupa fiecare spalare (poate pare prostie, dar e super de folos, cu uscatorul de par - aici ai grija mare sa nu-l dai tare, daca ai trepte pe el, sa-l dai la cea mai mica treapta din punct de vedere al caldurii, si sa-l tii la distanta sa nu te arzi!). Apoi, cand termini tratamentul poti lua o alta crema, care nu e pe baza de medicamente, sa ti se refaca pielea acolo sanatoasa cum a fost. Crema se numeste Cicalfate. Asta se foloseste si dupa operatii de exemplu sa refaca pielea cum a fost. In total 2 pastile + cele doua creme costa in jur de 120 RON. Pe mine m-au pus la punct in 4 zile. Nu-ti recomand crema Clotrimazol Atb, pentru e pur si simplu prea tare pentru pielea de pe capul penisului si irita. Daca-ti prescrie asta, aminteste-i de Travocort neaparat. Noroc si insanatosire grabnica!