| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor cum aflu daca mi-am rupt degetul de la picior? Am dat cu piciorul de un lemn mare si ma doare ingrozitor si cand stau intr-un loc.De calcat pot dar incet ca sa nu ma doara asa de tare si il pot misca incet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca e rupt nu-l poti indoi si ar trebui sa se umfle> poate fi vorba si de o entorsa sau luxatie. Pune gheata, ia ceva pentru dureri de genu aspirina si daca nu se imbunatateste situatia in 2-3 zile mergi la medic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin radiografie poti afla.
pana una alta pune gheata si un pansament strans sa nu se miste degetele

| FastAndFurious a răspuns:

Daca te doare si maine la fel mergi la urgente si-ti faci radiografie.
Daca te doare asa de tare si cand nu-l misti e posibil sa fie luxat sau.....afli la radiografie.
Nu sta asa, se poate pune in ghips si se repara daca e cazul.

| beniamin1994 a răspuns:

Pune Gheta si pansament strans la el prima data!
Si din ce ai zis il poti misca deci nu e rupt! funda?

| kikatsuki a răspuns:

e posibil daca il mai misti sa nu fie rupt doar scrantit dar cel mai bine e sa consulti un doctor crede-ma

| Denis_1041 a răspuns:

Iti zic sa nu te panichezi deoarece si eu am cazut din pom mi-a cazut fel si fel de chesti pe mana pe picior si ma durea ingrozitor daca il poti misca nu e rup pune un pansament si strangelll strans si o sa vezi ca in 3-4 zile se duce happy