| RaspundSincer a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
Eu fumez de 4 ani. Parintii mei nu stiu.
Astazi parinti mi-au spus ca poimaine de dimineata ma duc la analize de sange. Ultima oara am fumat azi de dimineata. Imi este frica sa nu iasa la analize. De asemenea am fumat niste "mai serioase " de revelion, doar cateva fumuri.
Ce sa fac sa nu iasa la analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetChild1 a răspuns:

M-am documentat mai bine și am aflat. Citez: fumatul nu modifica analizele de sange, dar din pacate dupa mai multi ani de fumat vor incepe sa apara simptome neplacute, nu exista fumator cronic care sa nu aiba nici o manifestare.mai mult, la anumite persoane, fumatul favorizeaza aparitia cancerului pulmonar (pe langa alte boli favorizate, care nu sunt deloc de neglijat). sunt constient ca scriind aici cateva randuri nu voi convinge pe nimeni sa se lase de fumat, dar totusi trebuiesc spuse aceste lucruri, deoarece bolile favorizate de fumat sunt ingrozitoare.

| SweetChild1 a răspuns (pentru SweetChild1):

Mai mentionez ca ce am scris mai sus a fost spus de doctorul Georgescu Cristian și că se vede, in schimb doar la analiza de plamani.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pregateste-ti blindajul pentru cearta cam atat pot sa zic.

| lpavel a răspuns:

Daca ai fost un fumator care fuma regulat chiar daca nu mai fumezi 1 luna tot se va vedea ca ai fumat... big grin
Dar eu cred ca parintii tai te sperie numai, nu ajungi la analize, stai linistit! Bafta!

| raduradu2014 a răspuns:

Sigur iese daca faci si la plamani. chiar daca nu mai fumezi 2 luni tot iese ca nu mai sunt plamani normali

| SweetChild1 a răspuns:

Nu cred că mai poți face ceva acum. Mergi pe răspunderea ta. Dar nu cred că are vreo legătură analiza de sânge cu fumatul. Mă gândesc și eu că dacă faci un control la plămâni, atunci îți dai seama dacă ai fumat. Acum poate depinde și de câți ani ai. Eu ți-am spus ce cred, doar nu sunt doctor și încearcă să te lași de fumat că nu e bine măi.

| alex123andru123 a răspuns:

Bine ca nu ai fumat altcevahappy Bea foarte foarte foarte mult lapte si se spala un pic si daca tot iese poti sa zici ca ai stat langa fumatori oricum daca bei foarte mult chiar nu prea se vede bafta