| ImOnMyOwnWay a întrebat:

Am nevoie de sfaturi urgente. Am 18 ani, 1. 64 si doar 40 de kg. Vreau sa ma ingras macar 10 kg si nu stiu ce sa fac ca eu mananc mult de obicei. Aveti ceva sfaturi? Fara pastile sa mai stiu eu ce. Vreau ceva sanatos. Dar ceva rapid daca se poate ca nu mai suport. >>.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza foarte mult ce si cat, dar la fel de mult conteaza si cum mananci.Este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga si branza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate, chips-uri, sucuri si alte porcarii din comert, etc(sunt bogate in calorii, dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva, poti consuma cate un sandwich intre mese, iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun), fructe uscate, nuci, alune, migdale sau fistic. Daca in minimum 3 luni nu se observa nici-o schimbare, este posibil sa fii genul de persoana care, indiferent ce face, nu poate lua in greutate(cel putin momentan, intrucat odata cu inaintarea in varsta, vei lua in greutate fara a face ceva anume). Numai bine.

| GheorgheTudorDragusanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt la fel ca tine, slab, doar ca sunt barbat. nu ai de ce sa fi complexata, gasesc ca fetele slabute sunt foarte sexy; alti barbati de aici, daca ar lasa ipocrizia deoparte ar putea sa o recunoasca aici, ca sa scapi de complexe. Am vazut ca te framanti mult si in ce priveste prietenul tau. Eu zic ca nu se merita; nu e vorba de el, dar cred ca exista oameni care se gandesc ei cum sa te cucereasca si pastreze, in loc sa te gandesti tu. Curaj, sunt sigur ca meriti mai mult pentru mai putin.

6 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Fa-ti analize, poate esti bolnava de ceva.
La 18 ani si 40 de kg e cam grav.

| ImOnMyOwnWay explică (pentru Amelya02):

Lol. Nu sunt bolnava. Sunt slaba de cand ma stiu din cauza ca am un metabolism rapid. Pff

| SmRpT a răspuns:

Pai ai putea sa faci putin sportthinking ...sau sa te duci la sala, asta sigur functioneazawinking

| Alion a răspuns:

Daca vrei sa te dezvolti du-te la sala, sau apuca-te de baschet sau alt sport ( in nici un caz fotbal ). daca faci un sport si mananci cum spui tu mult ar trebui sa te ingrasi, dar in legatura cu mancarea poate ti se pare tie ca e multa. oricum esti fata sau baiat? pentru ca la o fata mi se par normale greutatea si inaltimea la 18 ani. Bafta!

| ImOnMyOwnWay explică:

Sunt fata