| just13me a întrebat:

Am un prieten care este intr-o stare grava la spital. El a avut un accident si acum are un hematom pe creier si urmeaza sa fie operat peste o luna. Nu are voie sa fumeze, sa bea sau sa enerveze, dar fix asta a facut. A intrat in coma si a facut doua stopuri cardiace.Care ii sunt sansele de supravietuire? Si mentionez ca el vrea sa moara. Va rog mult am nevoie repede de un raspuns sigur. puppy dog eyes crying :-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele, din pacate, nu sunt prea mari. Doar 20% din cei care fac mai mult de un stop cardiac in spital, vor reusi sa se externeze in viata.

| mdany a răspuns:

Sansele nu se stiu cat sunt de sigure sa mai fie sanatos 100%

Janina
| Janina a răspuns:

Si sora mea a avut hematom, au operat-o, iar apoi a mers periodic sa ii mai traga doctorii niste sange din cap cu o seringa (sau ceva d egenu, acolo unde fusese hematomul).
a trecut vreme buna de atunci, iar acum e ok.
acum faza cu comaaa, nu stiu ce sa zic...cu asta nu prea este de glumit. Sa stea naiba in banca lui.

Răspuns utilizator avertizat
| xxxnonamexxx a răspuns:

Din ce imi povestesti aici te asigur ca sansele sunt minime, dar stii tu vorba aia: speranta moare ultima". nu-l lasa sa-si doreasca moartea ci dimpotriva, arata-i ca il vrei langa tine in continuare macar sa lupte pentru el

Răspuns utilizator avertizat