| Alemary1234 a întrebat:

Am nevoie repede de o dieta cu care poti slăbi minim 20 de kg definitiv, fără a mai pune la loc totul sau chiar dublu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Povesti nu exista asa ceva, ar fi imposibil sa existe asa ceva pentru ca dupa ce slabesti 20 de kg ceea ce e mult,rata ta metabolica bazala scade, rata metabolica ce inseamna?
inseamna practic supravetuirea noastra, temperatura corpului, organele, respiratia
termogeneza = pentru ca carbo, grasimi, proteinele sa poate fi folosite necesita energie
vorbim de 70% rata metabolica
20% termogeneza =in special pe o dieta bogata in proteine
10% efort fizic

dupa slabire organismul tau va simti non stop pofta de mancare, timp de vreo 2 ani, nu e de mirare ca putini pastreaza greutatea, solutia este
o alimentatie sanatoasa, cum se dobandeste?
prin cunoastere, schimbarea comportamentului
alegi sa consumi fructe, legume, carne de peste, grasimi sanatoase in detrimentul celor rele
sa faci un efort fizic, nu ceva wow da macar sa incepi sa mergi pe jos
saptamana asta 30 de min
viitoare 60 si tot asa
in caz contrar vei slabi, ingrasa mereu

| Mosotti a răspuns:

Nu poti slabi repede, poti dar este total nesanatos, un ritm normal de slabire este de un 4-5 Kg lunar maxim. Pentru asta trebuie sa ai cu 1000 Kcal mai putin pe zi decat arzi, deci recomanda o dieta de 1200 Kcal/zi. Legume proaspete, doua fructe pe zi maxim, carne slaba fripta, paine integrala ca e sanatoasa, ceva peste macar de doua ori pe sapt pentru uleiuri esentiale, branzaturi slabe, iti faci trei mese cum vrei, mancare gatita, doar sa te incadrezi in acele kcalorii 1200, cantar de bucatarie, calculezi, ai valorile pe produse, aia e! Putina munca si vei reusi. Definitiv nu exista, te vei ingrasa la loc daca iar vei manca mai multe kcal decat arzi, arzi un 2200/zi, va trebui dupa slabire sa te incadrezi in ele si nu vei mai pune niciodata la loc! Altfel nu merge. Daca faci si miscare e mai bine. Deci la treaba, poti, fruntea sus, daca ai ambitie se va rezolva.

| Bizon95 a răspuns:

SIGUR, un cantonament mic pe frontul de est (cu restul soldatilor nazisti)
sau intr-un lagar de concentrare

altfel, SINGURA SOLUTIE e o dieta P E R M A N E N T A
ALTCEVA ***NU*** EXISTA
imi pare rau

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! O dieta nu te va ajuta sa slabesti definitiv un anumit numar de kilograme fara sa le pui inapoi intr-o perioada de timp. Ceea ce iti trebuie este adoptarea unui stil de viata sanatos care presupune renuntarea la dulciuri, la lenevit si la sucuri carbogazoase. Suna simplu, nu? Ei bine se spune ca oamenii deprind un obicei in minim 9 zile si un stil de viata in 90 de zile, asa ca daca iti doresti rezultate trebuie sa te pui pe treaba serios, dar te asigur ca va merita. Iti recomand sa iti obisnuiesti corpul sa consume minim 2 litri de apa plata pe zi, iti va curata corpul si iti va dizolva grasimile putin cate putin. Foloseste farfurii cat mai mici pentru mesele tale si inarmeaza-te cu rabdare si ambitie.

| Alemary1234 explică (pentru Sunshine123):

Multumesc! Acum folosesc si eu Black Latte consumand minim 2 litri de apă pe zi si nu mai consum dulciuri iar exercițiile fizice nu lipsesc din rutina mea de seara.Recunosc ca nu tin o dieta ci mănânc normal dar cat de putin si am doar trei mese pe zi:dimineata (doar un ou sau două fierte), o gustare între orele 10 și 12 (un sandwich cu șuncă si brânză+un fruct) prânzul felul unu si felul doi si atat! Crezi ca o sa dea ceva rezultate?

| Sunshine123 a răspuns (pentru Alemary1234):

Orice este posibil! Tine-o tot asa!

| Alemary1234 explică (pentru Sunshine123):

Multumesc mult de încurajare! Inseamna mult pentru mine!