| GrepolisKing a întrebat:

Buna TPU
Am o buba pe nas iar doctorul mi-a spus ca e VH1 mai pe scurt Herpes dar herpesul nu creste pe nas
Puteti sa imi spuneti ce sa fac sa scap de ea, adica sa ma tratez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Herpesul îl tratezi cu Aciclovir!
El poate apărea oriunde nu este doar un singur tip!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Herpesul nu iese numai in jurul gurii. Poate sa erupa si in alte zone. Trateaza-te cu ce ti-a spus medicul.

| facepalmlol a răspuns:

Trebuie sa mentii o igiena, spala-te pe fata dimineata si seara cu apa si sapun si da buba cu alcool iodat de mai multe ori pe zi.O va usca.Seara poti sa te dai cu triderm sau cu crema de galbenele.

| Unicubeii a răspuns:

Okey,deci am si eu un herpes, pe fata in zona gurii.Da cu niste rostopasca(daca nu stii intreaba-ti parintii). Daca o dai regulat, de doua ori pe zi, o sa cada.

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Cu herpesul nu e de joaca.fa ce iti spune medical ca nu degeaba a facut atatia ani de scoala

| beauty00 a răspuns:

Pune comprese si tamponari cu decoct de brusture sau infuzie de musetel.
Bea infuzii din plante medicinale (urzica, patlagina ingusta, revent etc). Infuziile se fac cu o lingurita planta la o cana cu apa. Se beau doua cani pe zi, incet, inghititura cu inghititura. Se mai recomanda infuzii de amestecuri de plante, doua cani pe zi: radacina de stejar, musetel, salvie si sulfina in parti egale sau urzica, rozmarin, patlagina si fumarica in parti egale.
Sa stii ca astea ajuta!
Insa cel mai bun e musetelul!
Sper ca te-am ajutat!