| anonim_4396 a întrebat:

Am o fetita de 3 luni care tușește cam rău.
La naștere a fost diagnosticata cu atrezie de esofag (întreruperea esofagului si mâncarea in loc sa i se ducă in burta i se ducea in plămâni).
Totul este bine acum, a fost operata si este sănătoasa din acest punct de vedere.
Ea de obicei tușește dar poate de 2-3 ori pe zi foarte puțin de cand s-a născut face asa dar de câteva zile tușește mult! Are mai multe mucozități decât de obicei.
Tușește doar când mănâncă si rar de tot in timpul zilei si deloc in timpul somnului. Ea doarme bine chiar destul de mult doar ca am impresia ca i-a scăzut apetitul puțin. In afara de aceste simpotome nu sunt altele si respira destul de bine mai alea când doarme.
Duminica merg cu ea la control la București la Marie Curie unde a fost ea operata dar pana atunci as dori un sfat caci doctorul a zis ca vom vorbi atunci când i-am spus ca tușește si totuși sunt speriata ma îngrijorează mai ales ca dn doctor este foarte ocupat si nu prea răspunde si pana duminica nu mai am răbdare.
Mulțumesc de înțelegere si pentru răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Doamnă numai doctorul care v-a operat fetița vă poate da un răspuns competent.
Ca o simplă opinie, tusea care pornește în momentul hrănirii se dat operației care nu este total vindecată, în sensul că încă esofagul în acea zonă e ușor rigid.
Iar, faptul că tușește ceva mai mult, ar fi scăzut apetitul, poate fi doar din două cauze: fie a răcit, fie o începere de vindecare, în sensul că mușchii esofagului încep să lucreze și automat apare această tuse.
O infecție nu este, căci la vârsta de 3 luni ați fi fost deja la urgență!
Sănătate micii prințese!
Iar, dumneavoastră, încercați să nu mai fiți panicată și să vă gândiți la faptul că doctorii sunt ocupați datorită gripei și numărului mare de pacienţi, copii mai ales!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Mersi mult pentruacest răspuns
Am fost la dr de familie si a zis ca nu este răcita

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca a racit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu văd motive speciale de îngrijorare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mergi cu ea la medicul de familie. E pre mult timp pana Duminica când o sa mergi la București. Poate tusea nu are legătură cu operația, sau daca are va ști medicul ce are de făcut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu vrei tratament pe TPU? Mergi cu fata la doctor, pana duminica se va agrava situatia inconstiento.