| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Care dintre cei care tocmai ați trecut prin infecția cu covid, ați suferit de exact aceste simptome (sau unele dintre acestea)?

Strănuturi (frecvente în prima zi după infectare, apoi rare sau lipsa lor)
Durere de cap destul de intensă (pe parcursul a cel puțin 2 zile consecutive)
Durere a sinusurilor (durere localizată deasupra nasului)
Senzație de vomă (cel puțin o zi)
Diaree (pe parcursul a cel puțin 2 zile)
Stare accentuată de oboseală, moleșeală (pe tot parcursul zilei, pe mai multe zile )
durere in gat
Lipsa poftei de mâncare.

Care dintre aceste simptome le-ați manifestat și pentru cat timp?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Toate simptomele ce am arata tin pe tot parcursul bolii, deci nu doara 1-2 zile,tot timpul pana iti trece asa te simti,de aia am zis ca iti vine sa o iei pe aratura laughing sa simti in gura permanent un gust amarui,pfff te face sa inebunesti laughing deci nu te doare nimic sa zici vai is terminat de durere,nici pomenela,is doara senzatii,gust usor dar terirozator amarui laughing lipsa de miros si alte gusturi.

Daca vrei sa faci efort si ai baut un pahar de apa,il vomiti,trebuie sa stai tot timpul intins in pat,dar curios este ca nu te afecteaza statu asta intins o saptamana sau doua, dupa caz.
Cand esti sanatos si sa stai cateva zile intins te simti aiurea, dar in boala asta te simti ok, tocmai creierul te trage la pat laughingprobabil iti spune ca asa e bine.
Eu nu mai stiam ce sa fac, nu miera foame dar mancam si stii ce era ok cand mancam? Paine, mai multa coaja.mancam bagheta.

Dar din ce am observat,ti-am zis eu notam,monitorizam,imi luam tensiunea zilnic,sau de cateva ori pe zi,temperatura la fel,oxigenul,am cateva scule de astea acasa laughing totu era in limite normale,deci nu febra,nu lipsa de oxigen in sange.

Ce am mai observat,daca mancam si mai beam si apa,poate atunci ma simteam mai binisor ca imi faceam de lucru sa maninc,dar dupa para te lua si mai rau gustu ala laughing pe mine personal gustul ala ma teorizat,deci poate e mai bine sa nu maninci si nici sa bei apa,decat daca iti cere organismul,daca nu-ti cere nu-i da nimic,e mai bine.

Ok cum am spus eu am observat la mine,apoi am vorbit cu persoane cunoscute si care au avut boala,i-am intrebat daca au avut senzatii, exacat ce am zis eu la mine si ei, unia nici nu bagase de seama, dar cand i-am intrebat siau amintit, zice oooo da asa este, pentru ca multi zac nu-s curiosi decat sa se faca bine.

Deci nu ai simptome 1-2 zile, le ai atat timp cat te tine boala, te terorizeaza gustul ala laughing
Dupa ce iti trece esti boboc, te simti normal.Personal eu de cand mi-a trecut nu port masca indiferent pe unde umblu,bine nici inainte nu am purtat.
De imbolnavit mai imbolnavit cineva,persoana mia si zis,uite is bolnava de covid,dar eu zmeu am stat cu ea,am baut din aceiasi sticla cu ea,am mancat cu aceiasi lingura,zicea vrei sa gusti din mancarea asta,ca eu nu simt nimic si eu bolovan ce am fost,asta e,acu s-a dus.
Deci dupa mine boala asta se ia numai prin saliva,daca bei dupa cineva,daca maninci cu lingura cuiva,daca te saruti cu cineva bolnav,deci daca pui gura unde nu trebuie ala esti laughing.

Inainte mancam la mall,masa linga masa,si acum la fel,unde sunt eu nu-i obligatoriu masca,la mall oameni balamuc,la mancare cum am zis unu linga altul.
Eu la job lucram cu inca cineva, toata ziua unu linga altul, foloseam aceleasi scule, doar ca persoana na baut dupa mine, na mancat dupa mine, nu sa imbolnavit deloc.

Deci ai grija pe ce sau unde pui gura laughing

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Moleseala aia cred ca este obligatorie la boala aia,cine nu este molesit,pur si simplu sa simti ca nu ai putere deloc,ala nu-i bolnav de boala asta.
Eu am monitorizat cateva persoane bolnave,eu am fost bolnav si toate persoanele ce le-am monitorizat au avut aceleasi simptome ca si mine.

Ce spun eu se refera la persoane sanatoase,fara sa aiba si alte boli.
-Molesea aia care te face sa stai numa intins in pat, moleaseala perfect asemanatoare ca si cand ai avea diaree, dar exact la fel.
-Voma, dora daca bei ceva sau maninci, si atentie doara daca incerci sa faci efort
-Usoara febra musculara la picioare, uneori si la spate
-Lipsa poftei de macare si baut.adica poti sa stai lejer fara sa bei apa deloc,dar asta nu-i un simptom,cred ca creierul nu-i curios sai dai ceva,ori uneori e mai bine sa nu maninci ori sa bei pentru ca ai ajuta agentul patogen.
-Gust amarui in gura permanent,gust ce te terorizeaza pur si simplu,iti vine sa o iei pe aratura laughing
-Lipsa mirosului si a gustului cu exceptia acelui gust amamrui de care am zis mai sus.
-Senzatie ca nu poti respira,dar trebuie sa te gandesti la asta sa observi,deci e doara o senzatie
-Lipsa de sentimente laughing adica nu-ti mai arde,chiar daca vrei,stiu si eu sa bagi o fantezie,stii cum e stai in pat nu ai ce face,te gandesti la o bunaciune ceva,ei nimic, pur si simplu nu mai te poti gandi, si nici la mama nici la tata nici la frati la nimic.

Nu stiu de ce dar senzatia asta o ai, poate ca pierzi miros, gust, tot ce se poate

Am monitorizat vreo 5 persoane si toate au avut simptomele astea,toate persoanele sanatoase fara alte boli.
Na stranutat nimeni,nu i-a curs nimanui nasul,ori sal doara in gat,nici o urma de simtopm asemanator ca raceala.

De aia eu personal cred ca boala asta nu-i deloc asemanatoare cu raceala.
Mai degraba este asemanatoare cu oreonul,rujeola, deci este o boala genul ala, la care nimeni nu te poate ajuta, pur si simplu stai intins in pat pana iti trece.

Dupa ce iti trece, stii asta, simti ca tia trecut chiar si fara sa faci test.
Dar dupa cateva zile 2-3 la unele persoana sau 4-5 la altele te simti obosit fleasca laughing zici ca ai muncit in ocna luni de zile.
-Gustul iti revine depinde de persoana la unele dupa cateva zile,la altele dupa saptamani sau luni,la fel si mirosul.

La persoanele care mai au si alte boli,inima,plamani etc,este posibil sa apara si alte simptome,este ceva normal.
Nu moare nimeni din boala asta, eu nu vad cum.Cei care au murit probabil au avut alte boli, si daca mai adaugi la ce aveai inca una, normal ca te afecteaza si iti inrautateste boala aia grava de care sufereai.
Dar cum am spus o persoana care nu sufera de alte boli si are doara covid asta, nu moare, nu vad cum ar putea.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Bună.

Luând în considerare simptomele enumerate în întrebare și https://www.tpu.ro/......ngerea-de/ ( vezi datele întrebărilor ), crezi că este posibil să fi trecut deja prin boală?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

S-ar putea,dar ar fi trebuit sa stai la pat.Cei care umbla,care fac efort si nu au probleme nu stiu daca ar avea boala asta,desi de faci test aia or sa zica ca da.
Am un prieten a racit,s-a dus a facut test si spun aia cai bolnav, dar el poate face efort, nu-l doare capu, nu moleseala, deci e doara racit dupa parerea mea.
Dar cum zic indiferent ce simptome ai avea si faci test ai covid, alta boala se pare ca nu mai este laughing

| relian a răspuns (pentru relian):

Daca ai gripa te doare capu si chestii de genul ce spui tu,dar nu esti molesit sa stai numa in pat.
Eu din ce am vazut la mine si alte cateva persoane cu care am discutat,moleseala aia se pare ca ar trebuie sa fie obligatorie pentru boala asta,esti fara putere,iar daca faci efort,DOARA daca faci efort iti vine sa vomiti sau mai stiu eu ce.
Cineva s-a dus sa duca gunoiul,deci din casa pana la poarta sa zic aa si era deja terminat laughing zice mai mai sa cada jos asa de fara putere era si i se facu de la stomac.
Acu de la ce o fi boala asta habar nu am,dar ce stiu este ca nu accept povestile astora cu virus.
De ce spun asta? Am avut infectie bateriana,a fost mai puternica si mi s-a umflat ganglioni,ceea ce arata ca sistemul imunitar produce mai muti anticorpi sa-i trimita acolo.
Covid asta,am auzit si vazut persoane cum zic te face sa stai la pat si te simti oribil,oribil adica discomfort,dar nimeni na experimentat chestia asta cu ganglionii,deci sistemul imunitar nu produce masiv anticorpi.
Bine ar putea sa produca putini,caz in care nu ai simti nimic imflamat.
Dar ma gandesc aia grav,sau cum sa spun,virusurile astea se pare ca niciodata nu sunt foarte virulenti,desi is unele boli la care nu-s vaccinuri si ei spun cas datorate unor virusuri,asa cum este HIV.

Deci HIV spun ei este un virus la care nu exista vaccin si nimic altceva si ma gandesc ala cun sta in organism si sistemul imunitar nu ia masuri? Sau daca ia masuri si nu il poate dovedi,atunci sistemul fabrica mai multi anticorpi,hai sa spunem fabrica mai multi dar nu f multi incat sa simti ganglionii umflati.

Pina aici is de acord,dar mai departe e deja ciudat,virusul ala tot nu este omorat,in cazul asta sistemul imunitar cand vede fabrica masiv,caz in care ar trebui sa simtim acei ganglioni imflamati,dar se pare nu se intampla asa.
Asata te face sa iti pui intrebari,ori sa ai retineri in ce priveste aceste organisme numite virusuri.
O alta chestie,avem un sistem imunitar dezvoltat in milioane de ani,nu-i ceva de ieri de azi,iar agentii astia patogeni la fel, is de cand lumea,deci sistemul imunitar s-a dezvoltat si perfectionat in timp si pentru toti agentii astia care au intrat in organisme.
Deci Organismul uman si animal lupta cu orice agent strain intrat in corp,iar daca este prea puternic,atunci fabrica mai multi anticorpi,pana cand ti se imflameaza ganglionii aia,acolo sunt anticorpii fabricati,deci o sa simti.
Daca nici asa sistemul imunitar nu poate elimina agentul strain,atunci ultima arma este temperatura,creierul creste temperatura corpului sa slabeasca agentul patogen,poate sa o creasca pana se omoara singur,asa probabil sintem facuti,ori omor visrusul,bacteria,ori daca nu pot ma omor singur,dar in final sunt eliminati si agnetii aia straini,iar tu nu mai dai probabil si altora,habar nu am cum a fost facut sistemul asta,dar cum am spus nu venim noi acum sa il invatam ce sa faca,sau cum sa faca.

Deci cei bolnavi de SIDA ar fi trebuit sa moara rapid,ori sa simta ganglionii aia imflamati,de aia eu nu o sa accept teoriile lor,pentru ca virusurile astea la inceput asa au fost,doara teorii,pentru ca nimeni nu-i putea vedea.

Acu mai nou spun ca da ii pot vedea,dar nu cred,eu personal nu cred in povestile acestor banditi,talhari care numa dupa bani se uita.
Totu in lumea asta este dupa bani,nu mai sunt oamenii care sa faca ceva din placere.
Toti cei de demult care au descoperit cate ceva au facut chestia aia pentru placere,pentru ei,nu pentru bani.
In ziua de azi toti lucreaza la companii in echipe,deci nu mai faci ce vrei tu,asa cum faceau aia individuali,aia o mai faceau si in timpul liber laughing
Deci astia de azi lucreaza pentru cineva si cand lucri pentru cineva faci ce ti se spune.
Microscoape sunt de vezi pana si electronii dintr-un atom,dar nu se baga nimeni sa zica adevarul,toti se feresc ca poti fi dati afara,eliminati etc.
O alta chehstie pentru care nu cred ca sunt virusuri,este ca eu acasa si tu si oricine poate creste ciuperci microscopice,bacterii si alte animaluri de astea micute,le cresti,le vezi cu ochiul liber cand se inmultesc f mult.
deci asa cum cresti bacterii,la fel ai putea sa cresti si virusuri corect? Atunci de ce nu poti? Deja suna a ceva poveste.
Intri pe net cauti teste pentru bacterii,ciuperci si cumperi,pui prin camera,dulapuri lasi cateva zile, apoi vezi ca apar colinii de bacterii, ciuperci, le vezi deja cu ochiul liber.

Dar virusuri nici urma laughing si ala ar fi tot un organism corect? Atunci care e problema de nu-s?
Nus pentru ca nu sunt, deci nu ai ce vedea.
Bolile astea is provocate de altceva, sau de altcineva nu de ce spun ei.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Bună.

Ce voiai să zici cu "Acu de la ce o fi boala asta habar nu am,dar ce stiu este ca nu accept povestile astora cu virus", dar și " ori sa simta ganglionii aia imflamati,de aia eu nu o sa accept teoriile lor,pentru ca virusurile astea la inceput asa au fost,doara teorii,pentru ca nimeni nu-i putea vedea. ", deși ai explicat destul de clar, tot nu am putut înțelege happy, deci explică mai detaliat, si pe înțelesul tuturor laughing

La ce fel de ganglioni faci referire?
( lasă, te rog un link cu informații, poze, să înțeleg happy )

"Microscoape sunt de vezi pana si electronii dintr-un atom,dar nu se baga nimeni sa zica adevarul,toti se feresc ca poti fi dati afara,eliminati etc.
O alta chehstie pentru care nu cred ca sunt virusuri,este ca eu acasa si tu si oricine poate creste ciuperci microscopice, bacterii si alte animaluri de astea micute, le cresti, le vezi cu ochiul liber cand se inmultesc f mult.
deci asa cum cresti bacterii, la fel ai putea sa cresti si virusuri corect? Atunci de ce nu poti? Deja suna a ceva poveste."

Care este teoria ta?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok mai simplu spui?
Ca sa explic mai pe inteles trebuie sa scriu mult,iar unia din voi o sa zica scriu romane.

Ce sunt ganglionii? Aia trebuia tu sa stii,dar in sfarit.
Deci de celule albe au auzit? Celulele albe asigura sistemul de aparare al organismului impotriva a tot ce este strain sau intra in organismul nostru ok?

Gobulele albe sau celulele albe se gasesc in tot corpul,peste tot si in sange si in sistemul limfatic,si circula peste tot in corpul nostru.Ele produc soldati,adica anticorpii aia ce tot auzi de ei.

Celulele albe sunt produse in maduva osoasa,
Celule albe sunt la randul lor produse in maduva,in ganglioni,in amigdalite,ai auzit de astea cred.
Gnaglionii is niste organe sau nu stiu cum sa le zic laughing pe la gat,la sub brat,daca le pipai le simti asa ca niste bile micute,ei acolo sau si acolo sunt produse celule albe.

Aceste celule albe pot recunoaste si ataca orice corp strain intrat in corpul nostru,absolut orice corp.Ele au informatia ce este al corpului si ce nu este,circulind peste tot atunci cand intilneste ceva strain de corp il ataca si elimina.

Bolile la inceput,stiu si eu in antichitate,o boala de fapt este o dereglare a organismului,ceva o piesa,un prgan nu mai functioneaza bine si tu simti asta,suferi,cum este inima,cum sunt plamanii daca apatesc ceva simti,nu te simti bine,deci astea sunt boli.

Atacul unor organisme straine,deci din afara corpului nu ar trebuie sa le numim boli,dar oamenii au generalizat si le liceu la toate boli,de fapt atunci cand cineva te ataca iti face stricaciuni in corp,deci organismul sufera,de aia oamenii le-au zis la toate boli.

Bacteria,ciuperca,virusul,punem si pe asta la gramada sunt organisme din afara corpului nostru,animale sa le spunem mai clar,dar f mici ce nu le putem vedea cu ochiul liber.
Le putem vedea si cu ochiul atunci cand is f multe,milioane,atunci le vezi.
Daca ai vazut vreodata pe paine cand mucegaesti ceva verde,ei alea is ciuperci, mai exact cred ca e o ciuperca din genul Penicillium, penicilina aia daca ai auzit.
O singura ciuperca de aia nu o poti vedea, dar cand se fac milioane apar ca o populatie, exact cum vezi un om pe strada, sau vezi o strada plina de oameni.

Revenim la boli.Omenii nu au stiut mereu din ce cauza apare o boala,dar au cautat sa o rezolve,sa o amelioreze macar,asa erau pe vremuri vracii,aia foloseau plante,extracte etc si punea pe rani,sau dadea sa bei si daca se nimerea ceva bun,ala stia,baga la cap si asa trata oamenii.
In vremurile noastre vracii aia au devenit doctori,au facut disectii pe animale oameni,au vazut ce organe avem,ce fac cum functioneaza.

Asa au stiut mai bine ce provoaca o boala.Dar tot au ramas destule boli la care nu li se stie cauza.
Dar la un momet dat uni doctori care aveau functii,mai erau si schimbati,ca asa este in politica,castiga un partid schimba mai peste tot sefii,pun oamenii lor.

Ca urmare anumiti doctori de astia sefi,ca sa nu isi piarda scaunu si banii buni cei lua au inventat anumite cauze care determinau anumite boli.
Adica era o boala cum este SIDA,boala asta e de cand omu pe pamantu asta,dar nu stia nimeni din ce cauza apare,asa ca nea Fauci si inca un alt doctor din Franta,astia aveau functie prin guverne,erau pe pctul dea fi schimbati,ca se stie se zvoneste,vine presedinte,ministru X gata schimba pe ala pe alantu,deci astia au inventat virusul HIV virus pe care nimeni nu il putea vedea.
Deci ei au stiut ce sa inventeze,ceva ce nu poate nimeni sa zica ca il vede sau nu,oamenii au pus botu,aia care au venit la putere lau lasat la functia lui,omu deja era popular,nu dai afara unu care este cunoscut si care a descoperit ceva nu?

Deci bolile alea pentru care nu li se stiau cauza,doctorii au ajuns la concluzia ca ar fi provocate de un organism f mic ce nu se poate vedea si l-au numit virus.
Asa aparu virusurile,adica era doara teorie,pentru ca nimeni nu-i putea vedea,erau doara banuiti ca ar exista.

Asa au zis ei ca altceva nu are ce sa fie.

Ok acu revenim la ganglioni si sistemul imunitar.
Cum am zis sistemul imunitar se afla peste tot in corpu,absolut peste tot si recunoaste orice strain intrat,cai viu sau neviu,deci atentie si corpuri nevii.
Daca de exemplu ai un fier in corp,o bucata de lemn aschie,ei si alea sunt atacate de globulele albe,eleataca si daca vede ca nu le poate elimina le inglobeaza intr-o substanta cu grasime sa le izoleze de restul organismului.

Dupa cum vezi orice corp strain intrat este rapid recunoscut si eliminat sau izolat astfel incat sa nu produca pagube in celule.

Cand celule astea albe se gasesc in organism intr-un anume numar,ele mor,altele iau locul,dar se gansesc in numar de X nu mai stiu exact,poti cauta pe google si afli.
Asta cand in corp nu exista corpuri straine sau cand organismul functioneaza bine,pentru ca sunt cazuri cand organismul se defecteaza si poate produce mai mut sau mai putin,dar aia este alta poveste.

Atunci cand in corpul nostru patrunde ceva si celule astea albe nu face fata cu numarul lor,creierul da comanda sa se fabrice mai mute celule albe,mai multe mai multe,sa poata elimina corpul strain.

La atacuri mamri din partea unui virus sau bacterie,organismul nostru produce masiv celule albe iar noi simtim asta pentru ca acele bilute de la gat sau de sub brat se imflameaza,asta pentru ca acolo se produc aceste celule.

Deci daca am avea virusi in corp celulele astea trebuie sa le vada si sa le elimine.
Daca virusurile alea is mai puternice decat numarul de celule albe care le ataca,corpul nostru produce mai mute celule,mai multe,atunci simtim ca ni se umfla ganglionii aia la gat,sub brat etc.

daca nici atunci celule albe nu reusesc sa elimine virusu sau bacteria,creierul ridica temperatura corpul,asta e ultima arma a lui impotriva acelei bacterii,ridica tempe pentru ca la temp mai mari decat normala bacteria,virusul,ciuperca este slabita si atunci slabita si cu atacul la maxim al celulelor albe aia poate sa fie eliminata.

Dar sunt cazuri cand agentul strain,bacteria aia si cu temperatura si cu atac maxim face fata, atunci avem febra f mare iar organismul nu se lasa, tot ridica temperatura pana se omoara singur, pe ideea ori el ori eu laughing si asa mureau oamenii inainte de febra, adica organismul se omora singur.
Apoi am s cos antibiotice care sunt otrava data acelei bacterii si aia moare, asa am scapat noi sa mai murim.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria mea care este? Cum am spus sunt f multe organizatii,cum este OSM,ONU mediu si altele care consuma banii degeaba,nu fac absolut nimic.
Acesti oamenii de dupa ultimul razboi au inceput sa ocupe functii in aceste irganizatii,care is f bine platite cu de toate la dispozitie si acolo vor sa ramana.
Cand cineva cunoscut, vine si ii arata cu degetu, ei incep sa se agite, cauta sa faca ceva ca nu cumva lumea sa se trezeasca si sa-i dea afara.
Cred ca balamucul asta a pornit de la Trump, el fiind o persoana cunoscuta in toata lumea a iesit si a spus iesim din OMS america a iesit afara din organizatia asta mondiala a sanatatii, America contribuind cel mai mult cu bani.Acum bosorogul asta a bagat-o la loc.Trump voia sa iasa si din ONU si de la mediu de peste tot pentru ca omu a vazut ca aia is doara consumatori si atunci de ce sa te tin eu pe tine lipitoare.
Referitor la boli teoria mea este ca sunt multe boli la care nu li se cunosc cauzele,dar acesti specialisti,doctori ce or mai fi vin cu teorii care sa explice cat de cat,dar avand in vedere ca vorbim de corpul nostru ei nu pot spune ca uite asta e doara o teorie,ar s ari oamenii in sus, sa spui e o teorie si incercam, oamenii vor spune ca nu-s cobai.

Ce este grav este ca ei ne mint, cand ar trebuie sa fie sincer pentru ca facem parte din aceiasi specie, pot sa vina si sa spuna nu stim, nu stim dar cautam sa aflam cauza.Cautam sa amelioram etc.

Apoi chiar de ar fi unia care ar vrea sa fie cinstiti, nu ies in fata sa spuna ceva pentru ca sunt dati afara.In ziua de azi majoritatea lucreaza in spitale, deci nu au spitalul lor, plus de asta chiar de sa zicem au clinica privata, aia sunt aprobati sa functioneze cu aprobarea guvernului, iar daca ei ies in fata si ar spune adevarul siar putea pierde dreptul dea mai functiona si tot asa.

Lumea de azi e numa dupa bani.Cum mai spuneam si altora pe aici,aia demult care au facut descoperiri au facut-o din placere,nu au facut-o pentru bani,iar in ziua de azi mai toti lucra in echipa,iar descoperirile se fac de catre persoane individuale nu de echipe,asa s-a intamplat dea lungul istoriei,pentru ca in echipa tu faci ce spune sefu laughing ce spune patronu.

Ma gandeam la virusurile astea, cum spun ei ca fac vaccinuri sa invete annticorpii sa lupte, desi aia stiu sa lupte, dar sai recunoasca mai rapid, ori sai elimine mai rapid.
Dar nici asta nu iese, pentru ca acu vaccinurile din ce au declarat ei is facute din ARN de la fetusi umani.De ce,pentru ce habar nu am.

Sa spunem ca anticorpii astia omoara un agent din asta mancandul,adica asta face,dar sa spunem ca nu poate manca un virus sau o anume bacterie,pentru ca nu poate,el maninca in alt mod decat o facem noi,inglobeaza virusul si dupa il dizolva sau ceva de genul asta,pana la urma tot ca si omul,mancarea ajuns in stomac sau intestine este dizolvata de enzime,de substantele ce se varsa acolo.

La fel fac si anticorpii,dar sa spunem ca nu ar putea manca un virus X,Pai daca nul poate manca,atunci inseamna ca nici daca faci vaccin no sa poata,pentru ca el atat poate,substantele alea se fabrica pentru a manca acel virus.
Cum o dam nu iese nicicum. Daca rasucim problema pe toate partile nu iese.
Daca ar fi asa cum spun ei,daca eu am avut boala si ma vindecai,de ce sa mai fac vaccin? Pt ca organismul meu a luptat cu virusul ala si acum stie f bine,daca tu ii dai un virus mort nu-i ala mai bun ca si unu viu pe care sistemul imunitar la eliminat.
Ceva este putred,ei nu vor sa recunoasca,pentru ca de ar recunoaste,atunci cineva iar lua la rost,sau poate nu iar lua dar o sa cada f prost,lumea nor sa mai aibe deloc incredere in ei,deci continua sa minta.
Uite este un doctor din asta chimist cea fost vicepresedinte la Phizer sau cum ii mai zice la compania aia farmaceutica,acum nu mai lucra la aia,dar cat a lucrat a luat si premiul nobel.

Ok acum a iesit sia zis ca vaccinurile nu-s bune laughing Tu ce ai crede despre omu asta? Eu las chema si las intreba cand ai spus adevarul si cand ai mintit?
Pt ca daca a mintit inainte,inseamna ca aia i-au dat premiu nobel pe minciuni,ar trebuie sai ia titlu ala,dar nu il ia pentru ca daca spui minciuni,sau spui ca ai descoperit ceva,trebuie sa duci documentatie clara,verificata si atunci aia te aproba,nu te aproba aia doara pe vorba.

Dar eu cred ca aia lau aprobat pe vorbe,ca de aia nu vin aia sai ia premiu ala ce ei lau dat,pentru ca is complici,i-au dat premiu pentru ceva ce nu era bun,acum nu mai poate sa vina sa zica ti-am dat premiul nobel aiurea laughing
Deci lumea care ne conduce is talhari la drumul mare,asta este teoria mea,oamenii din aia cum au fost odata nu mai sunt,cum a fost Einstein,Tesla, Crik, etc care au descoperit ceva,, au demonstrat cei mai multi, iar ei nu au fost milionari, au facut alea pentru ca lea placut s-o faca.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Bună.

Sau ( o altă definiție a ganglionilor ) - mici noduli sau glande mici, rotunjite.

Bacteriile, ciupercile, virusurile sunt microo sau macrooranisme.

Am găsit!

Globule albe – valori normale
In mod normal, valorile normale (optime) ale leucocitelor sunt considerate a fi in intervalul 4.500 – 11.000 pe milimetru cub de sange. Acest interval este valabil pentru o persoana adulta, sanatoasa. Exista si alte intervale fiziologice, diferite de intervalul standard, fiind luat in considerare momentul vietii (ex: leucocite marite in sarcina).

Astfel, alte intervale considerate a fi normale sunt:

La nou nascuti: 13.000 – 38.000 pe milimetru cub;
La doua saptamani dupa nastere: 5.000 – 20.000 pe milimetru cub;
Trimestrul trei de sarcina (pentru femeia insarcinata) – 5.800 – 13.200 pe milimetru cub.

La atacuri mamri din partea unui virus sau bacterie, organismul nostru produce masiv celule albe iar noi simtim asta pentru ca acele bilute de la gat sau de sub brat se imflameaza, asta pentru ca acolo se produc aceste celule.

Deci, dacă am înțeles corect, există o legătură de cauzalitate între numărul masiv de celule albe
produse de organism în urma unui atac a unui corp străin și ganglionii apăruți / posibilitatea ca acești ganglioni măriți să producă cancer? Cauzalitate între apariția acestor microorganisme în corp / virusuri și cancer?
Sau nu am înțeles corect?

Îmi place mult cum explici lucrurile din aria medicală!
Faci și cel mai mare nepriceput să fie as în ale medicinei laughing sau măcar să înțeleagă chestii elementare.

Ai studii de specialitate în domeniul sănătății / medicinei?
( te întreb pentru că răspunsurile tale sunt foarte complexe, și eu am niște studii elementare medicinale, generale sau de bază aș putea spune ), însă din păcate, m-am oprit la acest nivel și în acest punct!

P.S : Modul în care explici, așa, pe înțelesul tuturor mă face să îmi reamintesc de perioada copilăriei, când urmăream Autobuzul magic, unde totul se explică și nimic nu este imposibil de descoperit și explorat laughing

https://youtu.be/mkoFVo3ADKU

Mulțumesc din nou pentru răspuns / răspunsuri!

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Ești adeptul teoriilor conspirației?

Dacă da, care anume? ( m-ai făcut curioasă! )

Uite ce am întrebat eu :

https://www.tpu.ro/......i-ca-este/

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

-Ganglionii daca se maresc,sa produca cancer? NU,ei se maresc pentru ca lucreaza la mamxim,ceva semanator cand faci exercitii fizice si muschi se umfla, deci nu-i nimic rau.
Cand ti se umfla ganglionii deja stii ca ai in organism o infectie, chiar daca tu nu o stii, sau nu o simti.

-Organismele straine de corpul nostru nu pot provoca cancere.Desi unia spun ca ar faceo,este teorie, poveste.
-De regula cancerele se transmit genetic, sa nu spun 99, 9% din ele.Eu nu am vazut,ori auzit ca cineva sa faca cancer accidental,ori pentru ca fost atacat de un purice laughing sau de o bacterie,virus etc.
Daca ar fi putut mocroorganismele straine sa intre in noi si sa produca modificari la nivel genetic,pai nu am mai fi existat.

O specie care nu este capabila sa se apare de toti dusmanii naturali,dispare,nu are cum supravietui.

-Dca am studii medicale? Nu am studii medicale,dar am facut la scoala genetica,microbiologie,Microinmultire si alte povesti de astea.
Cand am facut astea,stii cum e,asculti ce spun profesorii,spui si tu ce spun aia din carti,deci ce spun altii.

Insa si la scoala ma luai cu profesorii laughing chiar cand un profesor o tinea pe a lui si eu pea mea,treceam sa punem pariu laughing eu spuneam ok,mergem la laborator si verificam,tu pui salariu pe o luna eu,puneam alte chestii,la care el sta se gandea si zicea ok bine hai sa zicem ca e c a tine laughing.

Multe chestii ce le gasim in carti la nivel microscopic de cele mai multe ori nu le putem verifica,ori vedea.
Am spus pe aici si altora,am vazut destule bacterii, ciuperci, de astea care cauzeaza infectii, faceam microscop cate 2 ore de 2 ori pe saptamana,bine cu microscoape ce erau in scoala.

-explic sa inteleaga tot poporu? Da pentru ca am vazut pe pielea mea ca uneori nu intelegi ce spune o formula,sau o definitie,majoritatea nu stiu,dar se fac ca stiu.
De aia un profesor ar trebuie sa aiba o maniera anume dea preda,sa vina cu o lectie,sa dea exemple din viata de zi cu zi,chestii ce toti le-au intilnit,sa faca comparatii,asa o sa poata priceapa toti.

Ooamenii sunt diferiti din toate pctele de vedere,nu face exeptie creierul,deci unia functioneaza mai rapid,pricep mai repede,altii is mai inceti,ori trebuie sa le explici in alta maniera sa inteleaga.

-La scoala ajungeam al examene si ma apucam sa pricep tot ce citeam din carti laughing la un moment dat zic pai no sa ajung nicaeri,o sa imi ia luni de zile,iar examenu urma peste o saptamana,asa ca majoritatea baga ca robotii,asa a fost si la mine.

Acum cand intilnesc chestii si stiu ca nu le pricep ma apuc sa mi le explic singur,pentru ca pe net nu gasesti explicatii f simple sa le pot pricepe,asa ca caut la cea spus cineva,vad ce spune altul, prind o iedee de la unu, alta de altundeva, apoi le pun gramada.

Dar si astea ia timp.Pe mine ma intereseaza nu ca un lucru sa functioneze,ma intereseaza de ce functioneaza si cum functioneaza,de la A la Z.
Bine nu intotdeauna pot rezolva sau pricepe,is destule chestii care ma depasesc,dar daca ceva inteleg si pot sa explic si altcuiva o fac.

Ieri de exemplu am cautat sa aflu cum anume lucreaza anticorpii astia,sau celule albe,ori cum le mai spune.
De regula caut sa ma informez din surse cat mai credibile,nu ce spune nea dorel laughing
Ce am aflat? Ma informez din surse amerficane pentru ca aia se ocupa in lumea asta cu studii,cu experiemnte etc.
Deci celulele astea albe cum ai gasit si tu,circula prin tot corpul,cel mai mult in sistemele circulatorii, in sange, sistemul limfatic, aici gasim cei mai multi sodati care patruleaza.

Bine specialistii iau impartit in nu stiu 5 grupe in functie pe unde patruleaza,dar ei ca si constructie is la fel toti,deci nu exista anticorpi pentru un anume virus,sau bacterie,sa fie altfel construit.

De regula agentii straini intra in noi prima data in sistemul circulator,limfatic. Celule astea albe sau limfocite le mai zic,circula si ele tot timpul,este un du-te vino permanent,dar sunt intr-un numar X,ai vazut si tu.
Circuland ei dau peste tot felul de componente,piese sa le zicem asa din corp,cele din celule dau peste nucleu,peste mitocondrii si ce se mai afla prin celula, astea din sange dau peste globule rosii, trombocite, si peste tot ce se afla in sange.

Mai simplu spus se lovesc de aceste componente si atunci cand s e lovesc ele recunosc chimic daca de ce sau lovit face parte din organism sau nu.
Patrulind sa spunem ca la un mom dat se loveste de o bacterie sau un virus.Imediat il si recunoaste ca este strain,se lipeste de el si ii citeste compozitia externa,apoi da alarma,duce ori pe strain ori informatia la sefi, pentru ca celule astea care patruleaza au si ele sefi, deci nu toate fac acelasi lucru.
Ceva de genul cum e la albine, la furnici.Sefii analizeaza informatia sau intrusu si da comanda pe ei sai eliminam.
Bine chestia este mai complexa,dar asa ca prezentare generala asa spun cei care au studiat ca se intampla.
Cum ataca o celula alba u virus sau bacterie? Are mai multe actiuni sa le spun asa,il imobilizeaza sa nu se mai poata misca,sau sa nu poata intra in celule,pentru ca toti acesti agenti cauta sa intre in celule,acolo sa manince si sa se inmulteasca.
Deci il imobilizeaza,ala nu se mai misca,chema alte ceule care il maninca laughing.
Alta metoda,se ataseaza de intrus si incepe sai injecteze sau sa il inunde cu substante chimice,pana il face praf,il descompune pur si simplu.
Acum odata ce el sa luptat cu balauru laughing spun specialistii ca unele din ele il memoreaza,apoi altadata cand ala mai intra iar,raspunde mai rapid,sau il elimina mai rapid spun specialistii.

Am uitat sa spun ca inainte sau atunci cand se da semnalul de atac,aceste celule sau celula care s-a lipit de intrus si la citit,se cloneaza,din ea apar zeci de mii de celule de astea pe care noi le numim anticorpi.
Acestia ataca intrusu,si doara daca nu-i face fata atunci se produc mai multe in fabricile ce am spus, ganglioni, maduva etc.

Acum ce am cautat si nu am gasit, sau am gasit ceva partial?
Am intrebat care este timpul de raspuns de cand un intrus este recunoscut si pana cand incepe atacul?
Am aflat ca este de 14-18 ore,in alte surse,spun aia dureaza saptamani,deci nu stiu ce sa cred, nici nu pot sa dau cu presupusul, ambele surse is medicale.

Apoi am incercat sa aflu in cazul in care intrusul a mai fost si celule sau luptat cu el, la fel care este timpul de raspuns.Am gasit un raspuns, care spunea ceva de genul:mai rapid decat in cazul in care apare un intrus nou cu care sistemul na mai avut dea face.

Dar nau dat cifre exacte.
Dupa cum observi fiecare cu cercetarile lui, toate is la nivel microscopic si este f dificil sa spui ceva 100% sigur.

In mare cam asa ar actiona sistemul asta ce ne apara.Bine ca sistemul are profesori,mai au consiliu unde se sfatuiesc cand iau decizii,nu ia decizia doara profesorii,numite si celule T astia is profesorii ce invara pe soldati ce sa atace si ce nu,dar decizia dea ataca ceva este luata dupa ce si alte celule vin cu info.

Deci se analizeaza f bine pentru a se evita un atac asupra propriul organism.
Celulele astea ataca si elimina si substante chimice straine de organism nu doara microorganisme.
Mai spus specialistii ca sistemul poate detecta absolut orice,iar aici le dau dreptate,pentru ca de n-ar fi asa,cum am mai spus nu am putea sa supravietuim ca specie altfel.

De aia eu nu-s de acord cu virusurile alea, pentru ca unia ce le-au inventat spun ca se ascund, ca nu poti fi identificate de organism etc.
Initial au spus ca nu pot fi vazute si tot felul de povestiri.

Dar adevarul va iesi la iveala cumva, mai devreme sau mai tarziu.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sunt adeptul teoriile conspirationiste? Nu,aia in majoritatea cazurilor bat campii,fac si ei un ban cu netu asta laughing daca is destui naivi care sai urmareasca de ce nu.

Cum am spus eu analizez,caut,ma informez,vreau sa inteleg de ce este assa si nu altfel,sa vad ala spune adevarul,sau nu.
Si sa vii sa bati campii aiurea cum fac astia cu conspiratiile lor,cei mai multi is la pamant,habar n-au,nici logica nu au macar,ca de ar avea nu poti sa vii sa contrazici pe careva fara sa-i arati de ce,sau pe baza doar ca asa gandesti tu,trebuie sa si demomnstrezi ca e asa cum spui.

Sa le arati alora greselile,sau pctele slabe,ori minciunile,dar sa le arati clar,altfel,cum am spus cei mai multi stau pentru bani si fac teorile alea.

Sint si unia cu scoala laughing aia cei vezi pe la tv la posturi de astea vizionate si cunoscute,extraterestrii,blocuri de granit si etc,alea numai in capul lor,pentru ca adevarul il poate vedea oricine daca vrea laughing.
Mai toti conspirationistii sa luam un exemplu piramidele,toti baga blocuri de granit greutati colosale,si cand colo alea is niste roci usoare,calcare nici pomeneala de granit laughing deci se minte la greu pentru bani.

Ce arati tu is basme,omul deocamdata nu este in stare sa creeze viata, de nici un fel, nici cea mai simpla forma.
Ca un organism ar putea fi modificat in laborator, aia tot ce se poate, dar organismul creeat no sa supravietuiasca, de ce?

Am spus omul trebuie sa se opreasca si sa gandeasca.De ce? Pt ca este mopdificiat in laborator, nu a foast suopus la testari, adica liber sa vezi daca supravietuieste, natura cea facut a facut prin incercari si in milioane de ani.
Venim noi acum sa ce? Sa modificam organisme mai bune decat cele existente?
Nu am facut pana acum nimic mai bun decat exista deja.

Uite ai exemple si din viata reala.Modifici si faci struguri fara seminte.Comparale cu cele cu seminte si spune care is mai buni.

Pepeni fara seminte la fel, au un gust naspa comparativ cu cei cu seminte.
Si exemplele mai sunt destule.
Cat dura inainte sa obtii un si de planta cel putin 8 ani,aia dupa ce identificat sursele si ce voiai sa faci,iar de cele mai multe ori nu-ti iesea ce voiai,
Acum se fac in laborator,se transfera gene de la una la alta,dar se pierd alte chestii.
Uite fructele,strugurii au rezistenta mai mare la boli si daunatori dar au pierdut din caliatte,toate,nimci nu-i bun cei pe poata la ora asta,exceptand soiurile vechi,alea care inca se mai cultiva.
Cei bun? Bananlele,dar alea nu lea modificat omu,lea modificat natura laughing
De ce nu putem noi rezolva boli,sa obtinem plante si animale mai bune?
Pt ca nu cunoastem deocamdata toate piesele din care is facute si nu stim sigur cum functioneaza la nivel microscopic.

Apropoo de carti si citit.Din tot ce eu am citit,am intilnit intr-o singura carte,era vorba de ceva procese fiziologice la plante,deci in cartea aia ce se preda la scoala, ma si mirai cum de au omis aia sa lase.

Se spunea despre un proces fiziologic ca doara se banuie ca asa ar functiona laughing am zis atunci, uite frate asa da, mai vij astia de acasa, pai asa e mai bine si corect.

Ok gata cam scris romane pe aici, dar sa explici amanuntit si cat mai clar n-o poti face in 2-3 fraze, sau definitie.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ca am uitat,ai intrebat daca as fi adeptul unei conspiratii care ar fi aia?
Mersul pe Luna laughing declaratia alora care au fost,care pur si simplu te lasa masca.
Nu mai putem sa mergem pe Luna ca am pierdut tehnologia laughing mai zii ceva.
Cand tu vii si dai un raspuns de genul asta,mai ai pretentia sa te si cred?
Si mai sunt suspiciuni,eu nu le zic conspiratii,pentru mine sunt semne de intrebare,neincredere.
Eu is adeptul a ceea ce vad,ce simt, ce pipai, nu povesti.

Acum ma gandeam la gravitatie laughing de cde a trebuit Einstein sa vina si sal completeze pe Newton?
Bine nu-s asa de bun la fizica, daca as gasi pe careva sa intreb, poate ca as putea sa stiu daca am dubii sau ala a avut dreptate.

Bine ca teoria lui este doara o teorie, dar dupa mine nu se leaga bine deloc.Dar poate gresesccum am spus nu am destule informatii.Nici nu le gasesti nici pe net asa usor, sau explicate.

Sa mai zic ceva si gata.AM vut o saptamana cat am fosot bolnav de covidu asta si am stat la pat acasa,asa am urmarit emisiunile alea tv de stiinta.
Am aflat ceva f clar si trist sa-i zic asa sau vorba vine trist.
Toata lumea este incantata ca candva o sa mergem in alte sisteme solare,in alte galaxii etc.
Povesti,adevarul este altul, sa nu ne mai gandim la ce nu poate sa fie si sa ne traim viata aici, fara sa ne mai batecm capu cu ce nu se poate laughing si omu a explicat f clar si frumos de ce nu putem noi pleca de aici, sau mai mult de sistemul nostru solar, deci cu dovezi, cu toate legile cunoscute la ora asta.
Noi de pe plante asta nu vom pleca laughing nu avem unde si nici cum. Uite ca am trecut deja la alt subiect.

| Dyalema a răspuns:

Da. Pe mine cel mai mult m-a deranjat durerea de nas, lipsa mirosului și a gustului. Restul și dacă au fost nu le-am simțit prea tare.

| Alinailies a răspuns:

Eu ies din izolare vineri deci sunt spre sfârșitul bolii cum s-ar zice.
Oboseala m-a terminat în primele 5-6 zile de la testare, dormeam aproape 10h/noapte și la prânz musai o ora altfel simteam ca adorm în picioare.
Durerea de cap a fost mai mult o presiune în cap dar din când în când.
Ameteala groaznica, încă mai apare, simt ca mi se topesc picioarele și urmează sa ma scurg pe jos, trebuie sa ma asez.
Tuse am avut f putina.
Lipsa mirosului din ziua a 3 a, lipsa gustului(simt doar dulce), mi-a mai fost greață din când în când, m-au durut rinichii groaznic vreo doua zile și am avut o arsura în piept, la plămâni zic eu, o senzație de flacără în piept(urata senzație).
Nas înfundat, nu am strănutat. Sper ca te-am ajutat să-ți faci o idee.
Sănătate multa!