| anonim_4396 a întrebat:

Zice pe siteul oficial al Guvernului legat de vaccinare.

În momentul de față nu se știe pentru cât timp după infecție suntem protejați și nici nivelul de anticorpi necesar pentru a fi protejați. Studii recente arată că la majoritatea persoanelor, anticorpii neutralizanți (cei care pot bloca infectarea celulelor) persistă cel puțin câteva luni de la infecția inițială. De asemenea, studiile arată că răspunsul imun în urma infecției naturale poate varia foarte mult în funcție de individ și de severitatea bolii.

Voi ce credeti cineva care a fost infectat cat timp are anticorpi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să credem nimic, niște specialiști au făcut deja toată treaba, noi doar trebuie să ne informăm. Dacă tu nu crezi informațiile publicate nu ai decât să îți cumperi un laborator, sa faci 10 ani de studiu științific și să afli singur.

| goguPatent a răspuns:

Te-ai gandit ca daca cei care se ocupa cu asta si care au studiat nu pot da un raspuns dar pot "specialistii" de pe TPU?

| mont a răspuns:

Cel puțin 6-9 luni sigur are. Și vezi ca dispariția anticorpilor nu înseamnă neaparat și dispariția imunității, e și memoria celulelor ce duce la producția rapida de anticorpi in cazul contactului cu virusul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adeverinta dupa prima doza expira in 6 luni. nu stiu exact ce scrie la a 2a doza ca nu am vazut. Evident acea adeverinta o sa conteze mai mult pentru oameni decat protectia de virus

| Dragosdoar a răspuns:

Pai si la gripa, vaccinul e sezonier
Nu ar fi si la asta?

| Generatordecont a răspuns:

Stai calm mi-au facut vaccinul pe carnat era sa-mi curga.

| Simpatic a răspuns (pentru Generatordecont):

De unde apareti mai astia...