| anonim_4396 a întrebat:

Ati avut simptome grave de covid? Cum este si dupa cat timp de la infectare apare? Eu am luat contact acum 11 zile cu cineva pozitiv. Niciun simptom pana acum, singura problema este ca azi ma ustura nasul foarte tare(ma gandesc ca poate este de la faptul ca am plans azi noapte vreo doua ore...). Sunt super panicata.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta este un simptom de capvid. Plânsul și panica. Curaj!

| Adry05 a răspuns:

După 11 zile dacă nu s-a manifestat nimic cred că ești bine

| DonEduardo a răspuns:

Sfatul meu ar fi, pentru orice eventualitate, sa faci un test.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.grave nu știu dacă chiar erau așa grave da nici bine nu mi o fost fost,câteva zile nu prea m-am putut da jos din pat, amețeli puternice, mi se tăia respirația când mă mișcam în pat, de aici îmi era teama și să mă mișc că deja mă rupea, gura excesiv de uscată și vomitat + alte câteva... Te poți vindeca complet de acest virus sau poți supraviețui dar sa ramai cu sechele.pe maică-mea o uciso acest virus deci nu e de subestimat, mor tineri pe capete de la acest virus și nu au sa zici probleme medicale sunt sănătoși.

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu s-o ierte pe mama ta.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Mersi Man happy își curios ce o sa mai urmeze după acest virus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te speria, vei fi ok. Simptomele apar cam tarziu cateodata si dupa 2 saptamani. Suna la medicul de familie sa intrebi si mananca bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă-ți testul covid la un laborator și scapi de orice îndoială, costa 300 și ceva de lei, l-am făcut eu acum 2-3 zile.

| badpanda a răspuns:

Am avut toata famila, frati surori parinti etc.Cel mai in varsta 83 de ani cu probleme inima ficat si multe altele. Faza este ca s-a pus pe picioare cel mai repede dintre noi toti.
Ramai din senin fara gust si fara miros, stare de oboseala, ceva durere de cap, putina febra si cam atat.

| neludana2000 a răspuns:

Daca ai consumat alimente acre (?) se asociaza cu plansul ( vezi rasp.sadrian46), de covid nu e cazul, dar daca persista inca o zi sau doua trebuie sa te duci la medic, posibil sa fie vreo rinita atrofica(ozena), fara griji.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru neludana2000):

Multumesc! Am probleme mari cu panica. Am mainile si picioarele foarte reci, pun mana pe fata sau pe burta si simt incins si imi induc ca am febra. Mama a zis ca nici urma de febra, plus ca statusem imbracata gros. Efectiv am senzatia ca simt ceva in piept pentru ca am auzit-o pe prietena mea ca are acest simptom si e groaznic cum da mintea mea cu mine de pereti... straight face