| Anonimaaaaa5781 a întrebat:

Dacă o persoana infectata cu covid se vindeca, virusul poate apărea din nou chiar dacă persoana respectiva nu a luat contact cu alt infectat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu se poate pentru ca dobandesti.anticorpi

| RAY a răspuns:

Asta ar invalida teoria evolutiei a lui darwin, vei avea anticorpi pe viata, ca uni au ghinion asta e

| sierra1 a răspuns:

Da și se numește recidivă

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tot daca iei contact cu o persoana infectata.

| Digikey a răspuns:

Exista mii de teorii pentru raceala asta chinezeasca.
Eu stiu ca sunt asimptomatic ca 85 % dintre semenii mei si nu inteleg isteria asta la ce ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoana respectiva se poate imbolnavi din nou doar daca ia contact cu alt bolnav. Cum spui tu, nu, nu se poate, ca ar insemna sa se reactiveze virusul de la sine, asta nu e posibil

| Cksihja a răspuns:

E o posibilitate dacă sistemul imunitar reacționează extrem de agresiv virusul se poate da la fund și să recidiveze după un timp. În acest caz nu vorbim de vindecare de aceea e nevoie de o monitorizare după vindecarea propriu zisă. Partea bună este că organismul poate lupta cu virusul dacă primește ce trebuie, în acest caz tratamentul fiind întărirea organismului cu o alimentație echilibrată și evitarea stresului care afectează rău sistemul imunitar.

| azeze a răspuns:

Nu pune intrebari despre covid aici, printre oamenii seriosi sunt si glumeti, vorbeste cu un doctor daca vrei informatii corecte, aici raspund oameni care au auzit de la altii si tot asa si dupa cum se stie informatia trecuta prin mai multe persoane este in mare parte eronata.

| HaiduMatteo a răspuns:

Da, este ca si o gripa. o poti lua de 100 de ori daca esti expus de fiecare data