| PrajituraaxD a întrebat:

am o intrebare. va rog nu fiti rautaciosi, insa as vrea sa stiu daca e normal ca in timpul menstruatiei sa imi apara cheaguri de sange, de aprox 3 cm. P.S : ieri mi-a venit pentru prima oara menstruatia, azi e a 2-a zi si imi curge f. mult sange si am cheaguri
FUNDA CELUI MAI BUN RASPUNS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în general, sunt NORMALE cheagurile de sânge ( mai ales acum la început )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi ( din acest punct de vedere )!

Eu am altă nelămurire : dacă data naşterii trecută la profilul tău este REALĂ/corectă, atunci ai 16 anişori.
Înţeleg că aceasta este PRIMA menstruaţie/menarha.

Ce mă pune puţin pe gânduri, este faptul că menarha ţi-a venit cam TÂRZIU ( la 16 anişori )!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori.

În cazul tău, e POSIBIL ( dar NU obligatoriu ) să fie vorba de o dereglare hormonală sau o afecţiune ginecologică.

Aş recomanda să mergi la ginecolog + endocrinolog - PREVENTIV.

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament ( dacă este cazul )
2 ) probleme de natură ginecologică - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Nu e normal, poate esti racita. Nu te spala cu apa rece, evita sederea in curent, mergi la medicul de familie si-ti va spune ce ai de facut. Sanatate!

| Lavinia7386 a răspuns:

Buna. Parerea mea este ca nu este normal acest lucru. Vorbeste cu mama ta si poate mergeti la un medic sa lamuriti mai bine problema.

| PrajituraaxD explică (pentru Lavinia7386):

Mama mea a murit cand aveam cativa ani, tocmai ca nu pot vorbi cu ea. sad