| TheCritic a întrebat:

Am o mare problema cu caderea parului. Atunci cand il periez sau cand il spal si nu numai imi face foarte mult par. Cum as putea remedia aceasta problema si care sunt posibilele cauze?
Multumesc anticipat!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ralucaella28 a răspuns:

Buna! Un remediu pe care si eu il folosesc pentru acest comportament al parului este masca pentru par cu ulei de ricin, insa motivul principal pentru acest comportament este stresul, in concluzie fa-ti masca de par pe care ti-o las aici, dar nici nu mai fi stresata.
Masca de par cu ulei de ricin.
1. 2-3 linguri ulei de ricin
2. un galbenus de ou
3. 2 linguri de ulei de masline
4. o fiola vitamina A

Amesteci bine si pui alimentele treptat, o aplici pe par in principal seara si stai toata noaptea sau daca nu ai posibilitatea, cateva ore este indicat sa tii masca pe par, aplic-o la 2-3 cm distanta de radacina firelor, la fel, indicat este sa te acoper cu o folie de plastic pentru ca scalpul sa asimileze mai rapid ceea ce tu ii oferi. Spala-te de doua ori cu sampon si clateste bine, pana apa curge curata.
Uleiul de ricin il gasesti in farmacie e vreo 5 lei sticluta. La fel mai poti folosi Aspasia pastile, cate una pe zi, sunt 40 de pastile in cutie la pretul de 20 si ceva de lei. Mult succes!

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incercati produse dermatocosmetice pentru caderea parului (de exemplu, Klorane). Caderea parului (alopecia) poate fi combatuta cu tratamente locale, dar si cu tratamente sistemice. Dintre acestea le amintesc pe urmatoarele: minoxidil solutie, spironolactona, cimetidina, hormoni estrogeni, progesteron/anticonceptionale orale, antifungice, s.a.
Mai multe detalii despre caderea parului gasiti aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-caderea-parului

| pietrean a răspuns:

Intai, depinde de tipul de sampon pe care il folosesti:trebuie sa fie adecvat tipului tau de par(gras,uscat, normal). Foloseste sampoane romanesti! Trebuie sa nu te speli foarte des, in cazul ca este gras. Daca totusi trebuie, spala-te o singura data pe saptamana cu sampon, iar in rest doar cu apa calduta.Clateste-l foarte bine.
Alta cauza, poate fi o lipsa de vit B6, vit E, zinc si seleniu. Poti gasi la farmacii,combinatii speciale pentru intarirea firului de par si stoparea caderii lui.
Un set de analize,cu trimitere de la medicul de familie(sunt gratuite),nu ar strica! Evita stresul,mananca si bea ce trebuie(nu produse procesate, nu bauturi carbo-gazoase), cat mai proaspete si in stare naturala(fructe, legume), bea apa(1-2l/zi),mai ales vara, nu sta in soare mult, cu capul descoperit.
Parul se mai regenereaza, asa ca mai cad cate 20-40 de fire, in mod normal.

| Alcy a răspuns:

Buna,
Eu de cate ori vad ca incepe sa imi cada parul, incep sa beau ceai de coada calului, urzica, sa iau drojdie de bere si in principiu sa tin cont de toate informatiile de aici care ma ajuta sa imi pastrez parul si il fac sa creasca mai repede:
http://cumul.ro/tratament-pentru-cresterea-parului/
Numai bine!

| xAndreeaLaura a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema, dar pot spune acum ca nu o mai am.Eu folosesc samponul anticadere de la gerovital http://www.farmec.ro/produse/par/sampon-anticadere-76.html il gasesti aici, dupa ce imi aplic samponul si ma limpezesc, intr-o oala imi fierb niste urzici( nu trebuie o cantitate mare) apoi ma clatesc cu acea compozitie.A dat rezultate si sper sa te ajute si pe tine. Te pup:*

| Atomei_Elena_1994 a răspuns:

Stiu un tratament natural foarte recomandat. Este acela pe baza de frunze de nuc. Pur si simplu culegi cateva frunze de nuc (verzi adica crude) si le pui la fiert. Dupa, lasi sa se raceasca si te speli cu ele ( si cu apa in care le-ai fiert). Insa asta dupa aplicarea samponului.
Daca urmezi acest tratament timp de minim o luna, nu o sa iti mai cada parul :*

Poti cauta mai multe informatii pe internet, ca sa te asiguri si sa intelegi mai bine :*
Sper ca te-am ajutat si baftawinking

| Sofia2006 a răspuns:

Merge si fara ulei de ricin