| Starsonthesky123 a întrebat:

Ştiu că sună stupid dar de ceva timp am gânduri negative şi nu ştiu de ce de exemplu "îmi doresc să mor în somn", dar totuşi nu-mi doresc, dar mi-e frică să nu mi se îndeplinească! Sper să mă ajutați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ocupa-ti mintea si timpul cu activitati fizice sau cu activitati intelectuale(invatat, lecturat). Pusa serios la treaba, mintea ta nu va mai "naste" ganduri negative.

| danay72 a răspuns:

Nu se va întâmpla lucrul acesta. Nu te îngrijora. Cât despre gândirea negativă, e bine sa o controlezi, gandindu-te la lucruri frumoase, pozitive despre tot ceea ce ne înconjoară și îți procura bucurie. Un proverb spune ca o inimă vesela este sănătatea trupului. Deci concentrează-te sa ai o atitudine pozitiva.

| Clorox a răspuns:

Am fost într-o stare mult mai nasoală decât a ta, acum sunt foarte fericit și nu mai am probleme, singura problema este ca te gândești prea mult.
Ieși afară, socializează, fă ceva care să-ți ocupe mult timp...

| vocea a răspuns:

Buna, am ajuns la concluzia ca da, mi-am demonstrat ca pot lupta singur, asa trebuie sa faci si tu, nu te lasa manipulat de singuratate / disperare, vezi la ce duce? Deja te gandesti la sinucidere, asta e din cauza ca mereu gandesti doar partea proasta a actiuni, niciodata nu te gandesti ca va iesi ceva bine, astfel toate gandurile negative fac un fel de cerc in jurul tau, cand gandesti negativ nimic bun nu se intampla, si in cazul tau cred ca ti-ai dat seama deja, ai gandit negativ si uite in ce situatie esti, vrei lucruri bune in viata ta, gandeste pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu un psiholog (zic si eu)
Poate te-ar putea ajuta sa treci peste asa zisele"ganduri negative"

| Niklauss a răspuns:

Pai nu e neaparat ca ti se intampla chestia la care te gandesti dar este si posibil depinde de norocul tau sa zic asa. Dar gandurile negative atrag ele situatii negative.

Ar trebuii sa nu te mai gandesti la chestii de genul viata este super frumoasa si merita traita din plin, daca iti gasesti un partener de viata nu o sa mai ai tu ganduri stai linistit happy

| NoFeelings a răspuns:

Salutare.
Stai liniștită, nu se întâmplă. Și eu am avut la un moment. Dar totul a revenit la normal. Să știi că unii consideră că dacă bagi in lemn(niciodată în masă) acestea nu se vor îndeplini, sau dacă îți atingi gura de trei ori(sunt superstiții, dar caf)

| Zazy a răspuns:

Gandeste-te la altceva in momentul acela. Crede-ma.
Am trecut si eu prin asta, nu-mi doream chestiile acelea sinistre, chiar nu mi le doream, dar tot repetam cuvintele alea... am incercat sa-mi ocup timpul cu altceva, faceam sport, mancam, ma jucam pe calculator, etc si nu mai imi venea gandul la astfel de chestii...
Doamne fereste.
Apropo, si mergi mai des la biserica. Biserica este locul unde te simti cel mai bine, cel putin eu ma simt acolo foarte bine si de cand ma duc nu ma mai gandesc la acele chestii.
Si... ar mai fi ceva...
Tu te lupti cu constientul tau... incearca sa nu te mai lasi batuta in fata lui, daca ma intelegi...

| Boy91 a răspuns:

Salut,stai de vorba cu parinti tai, viata este frumoasa si trebuie traita din plin, gaseste-ti o ocupatie si nu vei mai avea timp sa te gandesti la chesti negative, nu ti se poate intampla nimic.