| MegSter a întrebat:

am o mica problema. Eu marti am fost operat, mi-am scos amigdalele, azi ii vineri, si sunt fumator. Am voie sa fumez acum sau mai trebuie sa astept? Vreau sa stiu doar daca pot fuma sau nu si ce se poate intampla la rana de la gat daca fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Asteapta sa se vindece rana, altfel o sa risti sa te alegi cu o inflamatie care o sa si doara si o sa se si prelungeasca perioada cu dureri.

Din cate imi aintesc cand m-am operat asta a durat cam 2 sau 3 saptamani. Cam cand o sa poti manca fara dureri o sa fii ok.

Cel mai bine e sa consulti medicul cate te-a operat, o sa iti poata da mai multe detalii.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, macar 3 luni, daca nu 6, trebuie sa te abtii complet. Fiindca fumatul încetinește vindecarea, iar iritatia adusa de fumat pe o plaga in curs de cicatrizare creste enorm riscul ca in timp sa faci cancer in gat

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Varianta 1: poti fuma si mori in chinuri cu cancer in gat. varianta 2. te aptii minim trei-patru saptamani si apoi iti poti satisface viciul. P.S. Asa am procedat si eu. Sunt fumator de 51 de ani, acum avand varsta de 65

| epurasu a răspuns:

NU! sa nu fumezi ca inca aceea rana nu-i vindecata! de vei fuma faci complicatii ff mari! colo peste 3-4 luni...dar intreaba tu medicul ca el o sa-ti spuna nu-ti fie rusine nu are el nimic cu tine nu o sa te ia la ost de ce fumezi.

| 90210 a răspuns:

Nu cred ca poti fuma...

| AndreiMario81 a răspuns:

Trebuie să mai astepti. Daca fumezi se poate agrava rana, mai așteaptă macar o săptămână.
Funda?laughing))