| warriorboy4 a întrebat:

Salut, ieri am fost operat la dinti mi s-a scos un chist care imi cuprindea 3 dinti. Intrebarea mea este cate zile nu pot fuma ca am uitat sa il intreb pe doctor, si ce mi se poate intampla daca fumez...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bks9900 a răspuns:

Indicat ar fi sa ai o igiena orala foarte buna, spalat cu o periuta de dinti cu peri moi, de copii, dupa fiecare masa
ceai musetel plus galbenele la temperatura camerei
iti recomand apa de gura corsodyl
si dupa maxim 3 tigari pe zi, cu toate ca e contraindicat, dar compenseaza cu igiena
bafta

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| bks9900 a răspuns:

Salut
se poate intampla sa te infectezi sau sa intarzie procesul de vindecare
teoretic nu ar trebui sa mai fumezi deloc
practic cam 72 ore
P.S. ti a scos si membrana chisitica toata? exista riscul sa reccidiveze chsitul daca nu a fost inlaturata in totalitate
sanatate!

| warriorboy4 explică (pentru bks9900):

Chiar si de la o singura tigara pe zi?
sau doar de la mai multe se poate intampla asta. Dupa pranz daca fumez una se poate intampla ceea ce ai spus mai sus happy

Mersi happy

| warriorboy4 explică (pentru bks9900):

Multumesc mult happy

apa de gura folosesc LISTERINE aia mi-a recomandat doctorul

| bks9900 a răspuns (pentru warriorboy4):

Indicat ar fi sa ai o igiena orala foarte buna, spalat cu o periuta de dinti cu peri moi, de copii, dupa fiecare masa
ceai musetel plus galbenele la temperatura camerei
iti recomand apa de gura corsodyl
si dupa maxim 3 tigari pe zi, cu toate ca e contraindicat, dar compenseaza cu igiena
bafta