Întrebare recomandată | nico097 a întrebat:

Buna Tpu.Am o nevralgie dentara groaznica, de vreo 5 zile cei drept am stat in masina cu geamul deschis si m-a prins curentul destul de bine, primele 3 zile am suportat durerea nu am luat nimic, dar aseara nu am putut sa dorm de durere am luat un nurofen forte si degeaba, am mai dat cu un spray special care il foloseste dentistul si ma amortit a tinut vreo 2 ore si ma laut iar, azi am fost la farmacie si mi-a dat Mig 400, am luat dar parca tot degeaba, ce sa mai iau ca ma termina durerea asta, am incercat si cu usturoi si cu altele dar au efect o ora maxim.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, Nurofen Forte este ACELAŞI lucru cu MIG-400; ambele conţin 400 mg Ibuprofen - vezi Prospectul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6140_23.01.06.pdf?anmPage=898&ID=17959

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2125_03.11.09.pdf?anmPage=1048&ID=20964

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!
În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te la dentist cel mai bine

| eckblume a răspuns:

Asa a patit si mama mea si a luat TADOR si i-a trecut imediat.Mai poti lua si Aulin.

| TheImpaler a răspuns:

Ceai de radacina de cleste happy
in cazul meu, pot lua pastille cu pumnu'. daca nu iau un antinevralgic, e degeaba. ai abces?

| nico097 explică (pentru TheImpaler):

Daca apelez la solutia ta cu clestele ar trebui sa imi scot toata dantura, nu am o durere doar la un dinte sau la o masea ma doare toata dantura, nu am abces.

| madalinfindrihan a răspuns:

Oki e un praf care amorteste

| apz a răspuns:

Pentru dureri de măsea folosesc Ketorol. Este o variantă a Ketonalului, dar mai ieftină (în jur de 6-7 lei cutia de 20 de pastile). Dacă nu, cel mai bun este Diclofenacul supozitor. Este un calmant la fel de eficient ca și Ketorolul. Recomand ca Diclofenacul să fie cel specificat de mine, anume supozitoare, deoarece are acțiune mai rapidă către problemă.

Sănătate!

| nico097 explică (pentru apz):

Nu conteaza bani, pana acum am dat 30 lei pe pastile si nu ma uit la bani cand e vorba de astfel de cazuri, stiu ca e bun ketonalul dar am reactii adverse la el.

| apz a răspuns (pentru nico097):

Atunci, verifică dacă ai reacții adverse și la diclofenac.

| Al3xbC a răspuns:

Pune la ureche o tigara aprinsa(filtru il bagi in ureche)si faci asta de 3 ori o data pe ora. dupa ce termini fiecare tigara pui intr-o lingurita un pic de spirt si o bucatica de vata si dai foc, lasi un pic si stingi, cand vezi ca s-a racit un pic bagi in ureche(sa fie inca, calda vata)apoi cand simti ca s-a racit o scoti si pui o bucata de vata uscata. apoi dupa juma de ora o ora incepi iar cu tigara apoi iar cu vata cu spirt.la mine si-a facut efectul.

| nico097 explică (pentru Al3xbC):

Nu fumez, nu am tigari, vata in urechi am, am luat o gura de tuica si ma mai lasat, acum sa vedem daca ma lasa pana maine daca nu apelam la dentist ca nu se mai poate.

| TheImpaler a răspuns (pentru nico097):

Nasol atunci. apuca-te iar de tuica! laughing

| nico097 explică (pentru TheImpaler):

Probabil e amuzant, eu nu consum alcool, dar omul cand nu mai stie ce sa ia e in stare sa bage in gura orice sa scape de durere, e cea mai rea durere cea de dantura, am suferit si eu interventii chirurgicale da nu am avut dureri cum am acum.

| TheImpaler a răspuns (pentru nico097):

Stiu cum sunt durerile. am avut si eu parte de ele. macar sper ca o gluma sa te mai ajute(moralwinking ). si tuica nu trebuie neaparat sa o inghiti. e sufficient sa tii la masea cat sa amorteasca macar putin zona. n-a zis nimeni sa si inghiti( cu toate ca ar fi risipa mare rolling on the floor ).

| nico097 explică (pentru TheImpaler):

Nici macar nu am inghitit, avand in vedere ca nu consum nici un fel de alcool, da na lumea face haz de necaz.

| TheImpaler a răspuns (pentru nico097):

Sa vezi cand fac haz de necaz pe pielea mea cum e! laughing)
acum sunt mai ponderat happy

| Al3xbC a răspuns (pentru nico097):

Trebuie vata imbibata cu spirt si lasat un pic sa arda apoi cand termperatura e, bagata in urechi

| Teodorel a răspuns:

Ia ceva antibiotice

| Marcelyn a răspuns:

Fa dintr-o foaie de ziar un fel de palnie si baga capatul ascutit in ureche cu grija si dai foc in capatul celalalt si iti trage "curentul"din ureche.Ai grija sa nu iei foc.La mine a functionat.

| CimisliaNet a răspuns:

Salut, posibil sa trebuiasca sa ei deja ANTIBIOTICE. Daca nu te lasa durerea asa de mult, Ar trebui sa mergi ma medicul de familie, ca posibil sa ajungi si la o infectie, care nu este prea bine. P.S. Asta in cazul cind ANTIFLAMATOARE nu te ajuta

| TinKodeJOK a răspuns:

În primul rând, Nurofen Forte este ACELA trebuie sa folosesti ca e bun si eu am patit

| tpulaputere a răspuns:

Deci nu mai lua medicamente așa, că ai tu prin casă. Fă un control la medic, de preferat fă-ți un ceai de plante, de mușețel. Etoricoxib este cel mai bun pentru astfel de probleme.Prezinta situatia la farmacie, cere asta, o sa vezi ca chiar e recomandat si ia-l dupa prospect pana iti trece.