| catalin112 a întrebat:

am o posibila problema la urechea stanga, Astazi la scoala un coleg a vrut sa-mi faca o gluma proasta, a luat o bucata de hartie din caiet, a rutat-o i-a facut varful foarte ascutit si si mi-a bagat-o foarte adanac in ureachea stanga sad In acel moment am simtit o durere foarte puternica in ureche sad si de atunci si pana acum am o durere oarecum deranjanta, nu prea mai aud foarte bine cu aceasta ureche. Oare mi-a spart/fisurat timpanul sau doar la atins
Mentionez ca nu mi-a curs sange dar aveam impresia ca ceva este spart acolo sad
Ce trebuie sa fac?
Voi mai auzi la fel ca inainte?
Help ME crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HailSithis a răspuns:

Probabil ai timpanul fisurat, nu poti sa faci nimic tu singur trebuie sa mergi la un medic ORL(sau medic de familie)daca nu tratezi repede problema poti surzi.(Ai un coleg idiot)

| catalin112 explică (pentru HailSithis):

Multumesc pertru ajutorul acordat, maine dimineata ma duc la medical din liceu sa vada care este traba si apoi ma duc la spita sad

| catalin112 explică (pentru catalin112):

Mda, am timpanul perforat, si urmez cu niste picaturi si ceva vitamine.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca ti-a spart timpanul (te duci si vezi la doctor) poate fi considerata slutire din partea autoritatilor (pierderea totala sau partiala a unui simt) si se incadreaza legal la vatamare corporala grava. adica o infractiune destul de grava. glumele de prost gust le poate gusta si colegul tau cu o plangere la politie (in functie de ce zice doctorul). ca e prost cu tine azi si te beleste, maine ce face altcuiva? invata-l minte, cu rahaturi de genul nu se glumeste.

| BTWIN a răspuns:

Mergi la medicul scolii sau cel de familie si cere o trimitere la un medic orl...

| gfffsdtrshd a răspuns:

Hei, Cătălin, părerea mea este că ar trebui să faci o consultare la medic. Dacă timpanul ar fi spart, tu nu ai fi auzi, dar cel mai posibil este că la-i deranjat, l-ai atins cumva timpanul, de aceea ar trebui să faci o consultare la medic, pentru a stie ce tratament să faci...big grin Baftă

| Sidock a răspuns:

Primu lucru maine dimineata la doctor, poti da in boli mai grave daca este ceva si nu se trateaza la timp. Parerea mea. Bafta sa nu ai nimic important

| ramonik96 a răspuns:

Mergi la medic... e posibil sa iti fi zgariat timpanul... du-te pana nu e prea tarziu